Ishalla zoti e shperblen me xhenet

ishalla zoti e shperblen me xhenet Pejgamberi (a. net Vlera dhe dispozita e Namazit të Vitrit Namazi i vitritështë namazi që e ka praktikuar vetë Profeti (a. Foto; Kronikë “Allahu ishalla e ka shpërbly me xhenet”, përcillet në banesën e fundit 19-vjeçari që u mbyt dje në Kukës, publikohen fotot e trishta nga varrimi i tij About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators Relacioni yne ishte si nje re dashnije qe qedo here na rrinte pezull mbi ne . Kjo do të thotë gjithashtu se asnjëri nuk ka të drejtë të vrasë një person tjetër, madje as të vetëvrasë. XHAMIAMBRET - Jul 20, 2014. Nuk e dim nese e ka Ferri nuk është që Zoti e bënë, por një vet-ndëshkim apo vetëvrasje që e bënë njeriu. Të lutem mos e shit krenarinë e besimit me poshtërimin e mëkatit. Gjilani u trondit nga aksidenti që ndodhi dje pasdite në qendër të qytetit. Nqs ka arrit kush deri ne at moment me u rujt sadopak prej Virusit, e ke te sigurt qe prej aty del i infektum. Fatmir Fatmir Veseli: Ishalla Xhithmon i kujtoni e kurr nuk i Harroni o Xun. Kur të dëshirojmë, Ne do t’i rikthejmë ata me një krijim të ri. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. ” (Huxhurat, 13) “Takva” devotshmëri do të thotë mes teje dhe gjërat që ka ndaluar Allahu të kesh një mbrojtje. Shuajb Arnauti e vlerësoi zingjirin e këtij hadithi të saktë në librin (Zad el Mead, 2/37) dhe Selim Hilali e vlerësoi të mirë në (Amel el jevmi ve lejleh, me numër 72). Dhe te arrish dicka qe vertete mund ta quajme sukses duhet pune,perkushtim,lodhje e sakrifica Sigurisht te udhehequra dhe te bazuara ne zgjedhje te duhura dhe njohuri te gjera,por mos harroni se dhe fati duhet te jete bashkeudhetar me ne dhete gjitha keto i bejme pasi konsiderohemi te shendetshem. s i kërkoi Zotit ti tregojë, mbi njeriun që do të ketë më pak të mira në xhenet. Ata që mbjellin me lotë, do ishalla zoti i shperblen te gjitha nenat ne kete dhe ne boten tjeter ka shume fjale te thuhet por nuk di ishalla ne i kemi dhene rrespektin e merituar nenes ajo meriton shume edhe ishalla ma ben hallall,ishalla do te qendroj ne lulet e xhenetit e ishalla zoti na i fale mekatet te gjithe muslimanet ku jemi e qendrojm te qete ne xhenet. Une per veten time ka ca dit qe nuk agjeroj sepse skam fuqi, me duhet tere diten te rri ne gjume dhe ramazani nuk e don kshu. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Zoti ia jep pasurinë kujt të dojë. Ditët largohen dhe si pa e kuptuar afrohet fundit të këtij muaji. Të gjithë ata kriminelë do të janë para drejtësisë këtu ose në botën tjetër. Qe te arrish me forcat e tua nje pozicion cfaredo,te duhet pune. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e tij. 4 Prill 2015 4 prill 2015 - Vdekjen e babait e konfirmon edhe vetë Mërgim Mavraj. Shpërblimi per ate Likoshani dje,sot,nesër. Shpërblimin e agjërimit e jap unë, sepse njeriu i braktis ngrënien dhe dëshirat trupore vetëm për mua. Banorët e xhenetit që janë në pozita më të ulëta, kur dëshirojnë të shohin vendosjen (pozitat) e këtyre banorëve, duhet ta ngrehin kokën lartë, ashtu siç veprojnë banorët e tokës kur duan ta shohin një yll në qiell. Dhe mendojn qe vetem Zoti e ben kete mrekulli haha, a nuk e din qe eshte vetem nje semundje si te tjerat. Prandaj, ti o vëlla dhe ti o motër, mos e privo veten tënde nga kjo kënaqësi. Para islamit, mes kurejshëve ajo njihej me nofkën "E dëlira" që do të thotë gruaja më e ndershme. Edhe sendet e vogla janë të domosdoshme. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. “Faleminderit kësaj ekipe ishalla zoti i shpërblen…Këmbët më kanë dhembur, duart më kanë dhembur natën ma kanë bërë testin ama mirë jam…. tregon: “E kam dëgjuar Pejgamberin a. xh i mer te miret aq sa i donn i mer e shperblen ne ahiret me xhenet Zo 24 Tetor 2005 ishalla valla zoti e shperblen me xhenet edhe besoj qe po ! E more dosti sta qo zoti ty me u bo si Qeli,e ti ha mut sa t`munesh masi stu ka qi  Zoti ju begatofte. 132) ibn Asakiri (36/196). Ajo është etiketuar si zonja e grave në xhenet. Allahu thotë: Dhe kushdo që bën vepra të mira, qoftë ai mashkull ose femër, duke qenë besimtar, do të hyjë në Xhenet dhe nuk do t’i bëhet asnjë padrejtësi. Të Zotit jemi dhe vetëm Zoti e di kur na fal e na merr, por marrja sot nga kjo botë e 23 vjeqarit Fatmir Arif Kabashaj me një semundje te shkurt mbrenda 2-3 muajsh na ka pikëlluar jo vetem bashkëfshatarev e. audionur. Ishalla Biri jem Zoti na takon në xhenet. ” [Melfuzat vëll. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Me ndihmen e Zotit, ndikimeve të jashtëme, interesave të jashtëme, demek shka folin xhinja për magarin, babën, e djalin, ishalla dijin me ju kallu gishtin jo të Thaçit po gishtin mes dy gishtave qysh e ka tradita jonë, rakin thob "KB" jo vetem rakin n'ajër "K". Ishalla Zoti e kombi iu shpërblen për veprat e tuaja, për sakrificat e tuaja”, tha Gjonaj. , 15 vjeç, nga një bashkëmoshatar i tij në Prizren. Hasan Basriu ka thënë: “Nuk do të mund ta duash Allahun përderisa nuk e do bindjen dhe nënshtrimin ndaj Tij. s. Valonin do e […] Babai i tij përmes një postimi në Facebook ka shkruar edhe disa fjalë shumë prekëse për djalin e tij. […] Vetja e njeriut nuk mund të boshatiset prej injorancës, vetëm nëse mbushet me dituri të dobishme prej asaj të besimit, nuk shpëton prej padrejtësisë vetëm se me vepra të mira, myslimani duhet të kthehet për nga Zoti vazhdimisht e ta lusë për përmirësimin e pastrimin e vetes. 11/07/2016 Per Ket Sezon #2o16 Gati na prift e Mbara + Teknika ne Gjendje Prefekte Me Hajr Ishalla Zoti na sprovon me lloj lloj sporva ishalla zoti jav letson gjith atyre qe kan humb te dashurit e tyre por nje emir mbas gjith ksaj fatkqesie asht qe ne Shqiptaret jemi 1. Ka humbur jetën sot në një aksident trafiku Jeton Sadikaj nga Sopia e Suharekës bashkë me nënën, gruan dhe dy fëmijët e tij,Me të marr lajmin tragjik, kan filluar edhe të shkruhen rreshta prekës për të nga shokët miqët dhe të afërmit e tij dhe të fam Pas një sëmundje të gjatë, në moshën 64 vjeçe ka ndërruar jetë Mulla Musa Selimi. […] Zoti i Lartmadhëruar në Kur’an thotë: “Ty (o Muhamed) nuk të kemi dërguar për diçka tjetër, përpos mëshirë për të gjithë botët. “Unë jam biri i të ndjerit. ja qe zoti. 000 mijë persona mbetën pa punë, madje as pjesën tjetër që ju takon nuk e keni kryer akoma! Mbas 30 viteve burrit ja kam gjetur Nënën,Kur u takuam për her të par ajo më tha se…-Mrb histori te jetes se pari ju prsh te gjithve desha te ndaj nje histori te dhimbshme edhe te bukur burri im esht rrit jetim pa prind nuk e ka njoft nanen e vet kurr dhe kur kom martu un me ka trg gjitha dhe me ka thon qe kurr se kom taku e as se njoh …(vazhdon historia me poshte…) Vërtet, ata e duan shumë këtë jetë dhe e shpërfillin Ditën e Rëndë, që i pret. Gjaku sikur ka fillu leviz ma shpejt neper vena, zemra ka fillu e rref ma fort, e ç'esht me kryesorja kam zgjedh edhe unazat. 12. Në vitet ’60 ai hyri në letërsi për t’i ndryshuar asaj përmasat. Që pacientët me sëmundje reumatike inflamatore të mbajnë konsultat e rregullta me mjekun e vet reumatolog qoftë me vizitë, telefon, email apo edhe në mënyra tjera. Edhe kundërmimi i gojës së atij që mban agjërim është njëra nga këto. ) […] Atyre u pëlqejnë aromat e këndshme, nga aroma e trëndafilit te e luleve të tjera, nga aroma e qelibarit te e myshkut. Kush e din Zotin, e ka din e iman, muhaxhirëve konak ju banë. “InshaAllah Zoti te shpërblen me Xhenet, Valon. kur nuk dote harroj . : besimin në Zot dhe shtyllat e tjera me radhë të Imanit (besimit) apo namazin dhe shtyllat e tjera me E kur ti sherojn thojn: Zoti eshte me i fuqishmi, e kjo e tregon Friken ndaj atyre qe nuk e din se per cka bahet llaf, dhe me kete e perqafojn Fejen e Krishtert ose Islame. Kjo mirësi e madhe që zemrës, ky lloj agjërimi pra e ka shpërblimin vetëm nga shpërblimin e agjërimit, edhe efektin e d Pastaj unë shkova, i mora dhe i solla, e ai më tha: „Pasha All-llahun, unë nuk t'i kam falje nga Zoti juaj dhe për në Xhennet, gjerësia e të cilit kap qiejt dhe tokën, dhe i tha: „O I Dërguari i All-llahut, cila sadaka e ka sh 4 Shtator 2020 “Allahu ishalla e ka shpërbly me xhenet”, përcillet në banesën e fundit 19-vjeçari që u mbyt dje në Kukës, publikohen fotot e trishta nga varrimi i  Shpërblimi i robit besimtar është Xheneti, por përse Allahu ia ka premtuar atij këtë vend? Vlera e durimit duke kërkuar shpërblimin tek Allahu Dhe më pas durimin e shoqëruan me shprehjen: “Me të vërtetë, të Allahut jemi dhe vetëm Unë e di se Allahu është më Mëshirues ndaj meje sesa ti, dhe më i afërt ndaj në xhenet, të jetë kjo nata ku do të shkosh në xhenet e jo nata e dënimit në zjarr. (Kurani Famëlartë 57:4) Determinizmi Një deist beson se Zoti e ka krijuar universin, por e refuzon idenë e një Zoti të vetëm – O Zoti im, unë e kërkoj dorën e tij prej Teje, dhe kërkoj të më martosh me të edhe në Xhenet”. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. 1 Nëntor 2018 1 Nëntor 2018 - by Master. Tuj ec gjatë me ardh këtu Shonjat rrugës t’janë captu, Ktheju n’Shkodër pa vanu S’të nep Ulqini vajzë për gru. Çështja është e lehtë, burri del dhe ecën në rrugë ose hipën në makinë dhe qëndron aty një apo dy orë, shikon majtas-djathtas, nuk angazhohet “Me këtë rast kërkoj mëshirën e Allahut për personat që humbën jetët e tyre nga tërmeti që tronditi dje (të martën) Shqipërinë, ndërsa të lënduarve u uroj shërim të shpejt. 1. “ (Insan 14) Muhamedi a. 12. Po ku fluturon nmes tzones banume mor tq***ha ropt se more nqafe gocen e huj. 2015] Hutbe | Historia më e bukur në botë! Mos e ngrit zërin në fytyrë të bashkëshortit tënd sepse kjo është gjëja më e urryer për nëse dëshiron të jesh me mua (në xhennet) të të mjaftojë prej dynjasë aq sa i tregoji se ti je e kënaqur që Allahu ta ka mundësuar ta kesh për Ngushllime familjës e zoti e shperbleftë me xhenet arsimtarin. 03. ), pejgamber si udhëzues për njerëzit, dallues mes të mirës e të keqes, udhërëfyes kah mirësia dhe dallues […] 15-vjeçari shqiptar humbi jetën pas zënkës me shokët, rrëqeth me fjalët babai: Ishalla takohemi në xhenet o bir Sot rreth orës 10:10, në afërsi të shkollave që ndodhen në lagjen “Bajram Curri” në Prizren , ka ndodhur nje i nc ident i rëndë me ç’rast ka humbur jetën një 15 vjeçar si p aso jë e p lag ëve të marrura Ndërsa për në botën tjetër Zoti i Lartmadhëruar thotë: “Me të vërtetë, të mirët do të jenë në Xhenet, e nga kanapetë- divanet do të shikojnë, në fytyrat e tyre do të njohësh shkëlqimin dhe freskinë e begative, atyre do t’u jepet të pinë nga enët e mbyllura dhe të ruajtura, përfundimi i tyre është misk (parfum ndesh me urdhrat e Allahut) shkakton hidhërimin e prindit, e gjithashtu mosmirësjellja, mosedukata, fyerja etj. se une po bej “Reforme “dhe ne anen tjeter I shperblen keta horra ,keta kriminela ,te cilet ,te injoruan ne seancat te Kuvendit ,duke te gjuajtur me domate,me veze,te shperfyteruan duke njollosur me boje dhe zotrote dukeshe si “klluon-cirku”. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. 25/01/2014 . Ndersa kush e kundershton I sigurohet një shtëpi në Xhenet ai që bën këto 3 vepra. Allahu ka premtuar se kush i bindet Atij ne Xhenet do te shkoje i lumtur ne perjetesi. Ishalla i plotsohen te gjitha deshirat e mira qe i keni ju prinderit per te, se deshirat e prinderit jan me te mdhaja per femij. p. Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dërguari i Allahut ka thënë: “Allahu [subhanehu ve teala] posedon nëntëdhjetenëntë emra. Ishalla zoti për xhenet. Aksidenti ka ndodhur dje në mëngjes Urën George Washington në New York, njoftojnë mediat vendase. Ne i krijuam ata dhe Ne e përsosëm krijimin e tyre. Pusho e qete zemra e jem. Vendosa që nëpër mes të këti mesazhi të ju falënderohem ju të, gjithve që po e ndani dhimbjen me ne,dhe një herit desha të Njeriu nuk duhet të tregohet i mëshirshëm ndaj vetes, madje të jetë i tillë që tërheq mëshirën e Zotit. Zoti ne xhenet ishalla. Sipas rrëfimit të Ebu Hurejres (r. Niveli i raportimeve në portale çdo ditë po bëhet më shqetësues. Zoti ishalla e shpërblen me xhenet, ndërsa ti bëhu i fortë se na ke neve,  12 Dhjetor 2011 Ngushëlime familjes Kabashi, ishalla zoti e shperblen me xhenet. Kjo ishte gruaja të cilën Zoti e zgjodhi për profetin Muhamed a. Poashtu ka qenë aktivist dhe ka marrë pjesë në shumë aktivitete në të mirë të komunitetit. Ndërkohë, vet rap-artistja ka ri-shpërndarë më pas këtë postim të Nagipit nga kjo iniciativë e ndërmarrë. Duke publikuar një imazh bashkë me të ai shkroi: Relacioni yne ishte si nje re dashnije qe qedo here na rrinte pezull mbi ne . a. ( Nisa 124). Vdesinn’borë e vdesinn’shi, vdesin gra me gjithë fmijë, vdesin pleq e vdesin t’ri, bukë pa ngronë e ujë pa pi. Lume Shala. ka qen nje bokser me karakter  Ngushllime edhe nga une ishalla All-llahu i shperblem me xhenet fatkesi e rand edhe pse as kush nuk edeshiron por kto ndodhin ,Zoti i paq qu ne gjenet . Banoret e xhenetit kur te hyjne ne xhenet do te kene madhesine e trupit te ademit a. Eshte fejuar me djalin e quajtur Arben Rexha( i njohur ndryshe edhe si Lulezim Qeleposhi )nga fshati Sopot ne Tropoje ne 10 Tetor 2013 ,dhe me date 10 tetor 2015 u nisen per ne Angli. Për agjëruesin ka dy çaste të gëzuara. Ani faleminderit, ishalla më kurrë semundje tjetêr nuk ka ky popull se krejt experimentet janë bërë mbi ne. RE: Ngushllime për Ilir Makollin: Përgjigju Citat Ndrysho Fillimi: Postimi: Të nderuar miq,shokë dhe të gjithë ju dashamirë të cilët po më ndihmoni dhe japni kurajo në këto ditë të vështira. Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19 ka bërë që në Mjekësinë Sportive të jenë të lirë vetëm edhe 5 shtretër, pasi 90 të tjerë janë të zënë me pacientë të infektuar. Zoti Hyj e përftoi gruan prej brinjës që ia kishte nxjerrë njeriut dhe e solli te njeriu. Mëshira e njeriut ndaj vetes është xhehenem, ndërsa mëshira e Zotit është xhenet për të. Gjokaj ishte me prejardhje nga Gjakova më saktë nga fshati Skivjan. Me lejoni qe edhe ketu te shprehi ngushllimet e mia per humbjen e Sharit,atij i qoft i leht dheu, e familjes Lluhani zoti ju lehtesoft kete dhimbje aq te madhe per birin e saj. E dijm edhe ne dhimbjen tuaj e ndreuara familje e ngusht e agjes faredin edhe ne pra dy viteve perjetuame kete dhembje te rend qe te kallet zemra permbrenda nga merzija per humbjen e prindrit po. Ishalla t’çan Zoti nji strokë E te hupë ty me gjithë shokë. Me padurim po pres te mbaroje projekti i Thumanes per te filluar ndertimin e Shtepiave, Bravo tqoft hallall ishalla zoti ta shperbleft me xhenet o vlla Zoti inshallah me gjithat mirat shperblen na sbardhe ft 19 Maj 2019 Momenti kur Zoti shfaqet ne Xhenet! 215,691 Elvis Naci - Njeriu i fundit qe hyn ne xhenet [30. Pastaj vjen jeta e dytë, dita tjetër e botës tjetër, ku Allahu i Madhëruar i ringjall të gjitha krijesat e Në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë shkollor u vra me thikë L. 2007 17:24 / Postimi 28. Meqenëse Ai e do shumë krijesën e Tij, prandaj çdokush që sillet mirë me krijesën e Zotit, sikur e kënaq Zotin. Ai dëshironte të hidhej në zjarr, ndërsa Zoti e shpëton nga zjarri. 198 Zoti ynë thotë në Kuranin famëlartë: “O ju që keni besuar. “Të Zotit jemi dhe tek ai do t’kthehemi. Në emër të Allahut, Gjithëmëshirshmit, Mëshiruesit E për shkak të këtij durimi, Allahu i shpërblen ata me vende e pozitat më të larta në xhenet. Zoti i tha: “Ai që do të ketë pozitën me të ulët në xhenet, është ai njeri që do të dalë i fundit nga zjarri duke ecur këmbadoras. Sa i përket buxhetit ndoshta edhe për shkak të pandemisë, sipas buxhetit që na ka ardhur nga Ministria e Financave në buxhetin për vitin 2021 në kategoritë mallra dhe shërbime, subvencione dhe Ishalla zoti për xhenet . zoti te lasht shnosh ishlla allahu e Zoti ishalla e shpërblen me xhenet, ndërsa ti bëhu i fortë se na ke neve, vëllezërit e Kombëtares pranë”, shkruan Lenjani në Facebook. Transmetohet nga Ebu-l-Abbas Abdull-llah ibn Abbas ibn Abdul-Mutalib r. . O mëkatarë! Publicistja Kimete Berisha, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë Kurti për zbritjen e shtesave për pensionistët. 05. Ndaj këtyre fjalëve të Avdiajt ka reaguar edhe djali i furrëtarit që humbi jetën, Leutrim Qoçaj. “Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. 215-216] Pastaj Mesihu i Premtuar as tregon: Koha po kalon o njerëz – Vdekja po afrohet! (Dëgjoje këtë fjalim). " [El-Bekareh: 163] 5- البارئ -El-Barri’ – Shpikësi i pashëmbullt i çdo gjëje. por çka me bë po më dhimben në shpirt. Ramazani, ky muaj që Allahu i ka dhënë më shumë xhennet. - hahah Temë interesante. E ai që një agjëruesit i jep diç të pijë, atij Allahu i jep të pijë nga kroi im, ashtu që nuk do të ndjejë etje derisa të hyjë në xhenet. ESELAMU AEJKUM TENDERUAR DHESHUM TE RESPEKTUAR SHAIP BAJRAMI SIDHE FAZLI MUSLIU NJEHERIT MELEJU TJU PERSHENDES DUKE ELUTUR ALLAHUN TE GJITHMESHIRSHEM SEJUVE BASHKARISHT ME FAMILJEN TUAJ DHE ATA GJE KONTRIBUAN PERMU DHEPER FAMILJEN TIME ALLAHU TJU SHPERBLEN ME XHENET. Ju faleminderohem per pranimin e babes ne banjat e juaja dhe per kujdesin qe ja beni atje. Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. Zoti ka bërë gjëra të mëdha për ne, dhe jemi tërë gëzim. Muaji i Ramazanit është një nga periudhat më të rëndësishme fetare, sepse gjatë tij pastrohen shpirtrat, afrohen zemrat më pranë krijuesit të Tyre, hapen dyert e parajsës, shtohet mirëbërja; në këtë periudhë-muaj zbriti Kurani famëlartë, Muhamedit (a. Përgjigju Mirësitë i zgjerove dhe me shumicë më dhurove, qofsh lavdëruar dhe falënderuar Ti! Zoti ynë, Ti je bujar, nami Yt është i madh dhe mirësia Jote është më e madhja, më e përshtatshmja dhe më e lehta mirësi! Zoti ynë, ndaj Teje tregohet bindje, Ti e miraton dhe e shpërblen; ndaj Teje shfaqet kundërshtim, Ti e fal! Pershendetje, ishalla Zoti ju shperblen me te gjiha tmira per ket faqe amo sikur tkishit mundsi te beni nji spjegim si falet namazi i sunetve a osht i njejt siq e kini pershkru ju 4 rekate sunet te njejta me 4rekate farz te drekes, gjithashtu kisha dasht me dit se si falet namazi i taravive nese kishit mujt mema kthy nji pergjigje. Ndaj këtyre fjalëve të Avdiajt ka reaguar edhe djali i furrëtarit që humbi jetën, Leutrim Qoçaj. Ishalla zoti ju shperblen per kontributin qe e jepni ju dhe perdsoneli i juaj. Shprehim ngushëllimet më të sinqerta tek familjarët e të ndjerit dhe shpresojmë që Zoti ta shpërblen me Xhenet. Lidhja Islame Shqiptare: http://www. Ishalla zoti për xhenet. 171w 1 like. Në këtë njësi pothuajse të gjithë pacientët po arrijnë të marrin frymë fal oksigjenit. “Ishalla zoti më çon në xhenet”, ka shkruar ai. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. “Ishalla zoti ne xhenet”, ka shkruar në facebook, Pajtim Morina në foton e postuar të Dr. Ishalla Zoti te shperblen me xhenet. Bëj të rikthehen robërit tanë, o Zot, ashtu si përrenjtë në jug. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Sadaka të cilën e japim ne për të vdekurit tonë, do të jetë një dhuratë e madhe për ta, dhe bashkë me lutjen për faljen e mëkateve të tyre, është mirësi e madhe për shkak të cilës Allahu i Madhërishëm do t’ua falë disa mëkate të caktuara, të cilat ata i kishin mbi vete. Zoti ia jep rastin njeriut me miliona herë që të shpëtojë e të shpërblehet”, shtoi Gjergji. Shqiptarët bashkohen me dhembjen e Mavrajt, ja super-mesazhi i Canës - Bashkë në fitore, bashkë edhe në dhembje. ” (Kurani Famëlartë 6:104) “Ai është i Pari dhe i Fundit, i Dukshmi dhe i Padukshmi. a. Pranoj ngushllimet tona per humbjen e babit ishallah allahu e shperblen me xhennet e ty dhe familjes tende ua shton durimin . Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. info. Si rezultat i kësaj, Allahu xh. Policia njoftoi se i riu ndërroi jetë pasi nuk arriti t’i bëntë ballë plagëve të shkaktuara nga mjeti i mprehtë-thika. U kujtojmë se ALBULENA për herë të dytë ka siguruar medaljen e Bronzt ne Kampionatin Evropian për U21 ne vitet 2019 dhe 2020 dhe ka një Medalje të Bronzt Pra, Zoti – i Gjithëfuqishmi dhe i Lartmadheruari – do ta heq mbulesën e Tij dhe do ti nderoj ata dhe do ti mbuloj me Dritën e Tij, të cilën, po mos të kishte Dashtë Allahu- i Lartësuar që të digjen ata, do ti kishte djegur ata. Sot në vendlindjen e tij në Has të Prizrenit, qindra banorë i dhanë lamtumirën e fundit furrtarit 53-vjeçar Qerim Çoçaj. Ishalla zoti për xhenet. Ajo ka qenë gruaja e Profetit alejhi selam në këtë botë dhe do të jetë gruaja e tij edhe në xhenet. Ajo i përkiste fesë së Ibrahimit, monoteizmit. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. S’mujta me bërë asgjë tjetër veçse të të shtrëngoja fort e të përqafoja në krahët e mi. SI TË NDËRTOSH NJË SHTËPI NË XHENET? Zgjodhëm për ju; Feb 16, 2015. “Ju njoftojmë të gjithë farefisin shok miq sot ndërroi jetë gjyshi Hasan Sadiku, ishalla zoti në xhehnet e ka shpërbly”, ka shkruar nipi i tij. com Paraqet Ligjëratë Islame me temë: "Si i shpërblen Allahu agjëruesit" Ligj Thotë Ibnul Xheuzi: e qëndron me të dyzët vjet, dhe në këmbët e saj ka tilhal që lëvizin dhe lëshojnë një mëlodi, dhe po mos ta kishte shkruajtur Zoti xh. Dhe si rrjedhojë e durimit të tyre, Allahu i përgëzon me dy gjëra që janë shumë të dashura për ta; me bekim dhe mëshirë nga Zoti i tyre. Heti Mustafë aga në këto anë Bejtexhi i parë me nam, Ka harru me kë po flet Për Shkodranë bejte po qet. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Se ju çon Zoti n’xhenet, se ju shpërblen Zoti n Elidona ishte nje vajze e zakonshme shqiptare e lindur ne ne Tropoje me 27 Korrik 1990, ajo u diplomua ne Universitetin Luigj Gurakuqi ne Shkoder. të thotë hapur e jo fshehur: “Familjarët e Ebu filanit (Talibit) nuk janë mbrojtësit dhe ndihmuesit e mi. . Postimi i plotë: Të Allahut jemi dhe te ai dot kthehemi. Ajo është dëshira për pasuri. U përmalluan shpirtrat e tyre me lajmet e Xhenetit dhe e vërtetuan atë me vepra të mira. 2015 ne stadiumin e qytetit ne Ferizaj duke filluar nga ora 13. Ishalla zoti për xhenet. por çka me bë po më dhimben në shpirt. Sidomos atëherë kur janë të moshuar, prindërit kanë nevojë që fëmijët e tyre të jenë afër, me ndihmën e moralet e tyre. Pak flisnim per kete por shume i qendronim njeri tjetrit Pran me miresite e kesaj bote. NGUSHLLIME EDHE NGA UNE INSHALLA ALLAHU I SHPERBLEN ME XHENET  Ezani - Hoxhë:Jakup Asipi "Allahu e mëshiroftë!" na mungon i nderum molla jakup hasipi ALLAHU te shprebleft me xhehnet ishalla furdaus allahu xh. Një nga format me të cilat Zoti e ndëshkon robin është edhe zhveshja nga devotshmëria. Me te vetmin qellim per ta adhuruar ndonse nuk ka nevoje se eshte Vete i Lavderuar. Në botërat që ne nuk mundemi t’i shohim me sytë e kësaj bote, aromat e mira janë si çelësat që hapin thesaret e fshehta. Djali i të ndjerit, Leutrimi, ka ftuar familjen e shoferit të kamionit që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Ramës. sh. Sot ndërroj jetë Valoni , kusha jonë pas diagnostifikimit me virusin Covid19. (Kosova Sot) Zoti Edvin -Rama me keto veprime qe ben ,ne njerin krah per ti thene BE dhe U. Ju faleminderohem per pranimin e babes ne banjat e juaja dhe per kujdesin qe ja beni atje. … -Të nxitojë në bërjen e veprave të mira, sepse Allahu i Lartësuar thotë: "Dhe ngutuni (me punë që meritoni) në falje mëkatesh nga Zoti juaj dhe për një xhenet, gjerësia e të cilit është si gjerësia e qiejve dhe e tokës. Njeriu mendoi me vete:Sigurisht ky qen është i etur ashtu si isha unë më parë. “InshaAllah Zoti te shpërblen me Xhenet, Valon. E di, që deri sa të shoh dot diellin e yjet do të jesh me mua, e bukur dhe e fortë si askush. O biri Ademit: Të kam kërkuar ujë me pi e nuk me ke dhënë. ishalla zoti ju shperblen ne xhenet , Metush Basha nga Zvicra LAVDI December 7, 2014 at 11:44am Likoshani dje,sot,nesër. Po osht me tshk***hy ropt ty edhe atij qe tka ble makine ty o kalamo ropq*m. Përmes kësaj faqje në Facebook synojmë të ju ofrojmë bukuritë e fshatit Likoshan, edhe disa gjëra të tjera të kaluarës ,dhe aktuale ! Metush Basha, Inderuari profesor i imi i viteve 80 me rrin gjithmon ne kujtimet tona te pa harruar dhe ne zemren time me sjelljet e juaja qe ishin te urta dhe me zemren e juaj te embel qe kishit . 5 mos More Ngushllim familjes e kujdestarin Sabit inshalla Zoti e shperblen me xhenet. ” Ebu Hamid El (kur të jetë e nevojshme) do të bëjë xhihad, jo atyre që vazhdimisht luftojnë me shpatë. Tahir Murtezaj : Kjo nenë ka qenë shume e fortë, duke pritur me vite të tera qe ti kthenen me të dashurit bijtë sajë atdhetarë nga burgjet Jugosllave Jusuf Ejupi: Te rroni e ta kujtoni nenen,o Xun. Sipas rrëfimit të Ebu Hurejres (r. Blakçori iu bënë thirrje qytetarëve për respektim të masave anti-COVID. Tashmë ajo troket në dhjetë netët më të mira të vitit, në netët e fundit të muajit Ramazan, për të cilat Zoti thotë: “Pasha agimin. Se v d iq edhe Zemra jeme paty o shpirti babit. se All-llahu i Madhë­rishëm ka thënë: “Vërtet All-llahu i ka përcaktuar cilat janë veprat e mira e cilat të këqija, pastaj i ka sqaruar ato: Kush dëshiron me zemër të bëjë një vepër të mirë, por nuk mund ta kryejë, All-llahu në tërësi do t’ia shkruajë Në këto ditë të vështira për Shqipërinë, pushteti vendor ka nisur shpërndarjen e ndihmave me ushqime për familjet në nevojë, por edhe për ata që ende po qënd Genta zemer e di qe ska fjale qe ta hek merzine sot por bonu e fort per hir te femijeve tu se kan nevoj per ty. Ishalla karma bon punen e vet edhe shef zoti tngordhesh ene ti si klysh mor fmi ku*ve. “Unë jom biri i të ndjerit. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Ende nga asnjë shoqatë respektabile nuk ka vendime të prera si të veprohet me barna imunosupresive , por kjo gjithnjë duhet të vendoset nga mjeku reumatolog. Drilon Gashi: Jo vetëm me evolucionin por unë mendosj se shumë prej hoxhallarë bien në kontraditë me islamin, sipas meje dhe asaj që kam studiuar. Duhet me pas shumë kujdes distancën me mbajt, pastërtinë me e mbajt qysh na kanë [03/13/15] Kryesia e kf " Lepenci" sonte ka mbajtur takimin e regullt punues ku ne rend te dites ishte pregaditja para ndeshjes se pare te sezonit pranveror qe zhvillohet kete te Diele me 15. Për të gjithë ata që u shqetësuan, Sinani është shëndosh e mirë dhe nuk ishte gjë tjetër veçse “viktimë” e disa portaleve, qëllimi kryesor i të cilave duket se nuk është informimi i publikut. a. 06. Se vdiq edhe Zemra jeme paty o shpirti babit”! Ishalla zoti për xhenet. Por jeta e njeriut rrotullohet. Shumë këtë ekip e falënderoj ishalla çdo kund kështu janë duke i përcjell në këtë gjendje…. 327, datë 23. a. Valonin do e perkujtojm përherë si një djal të urtë e shumë të respektushëm”, ka shkruar një familjar. Ishte ora rreth 9:42 e mëngjesit, kur një makinë Honda CRV u përplas me një Chevrolet Corvette, në pjesën e […] Ishte një luftë ku të gjithë dhanë diçka. Pas Sabriut, një tjetër këngëtar shqiptar “vdes”, sipas portaleve. Pasi mora lajmin për tërmetin, unë ı telefonova Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe i urova të shkuara”, deklaroi Erdogan. Dashuria-Ndjenja Me E Bukur Ne Bote . Pusho e qete zemra e jem. “ (Buhariu dhe Muslimi) Ka ndërruar jetë doktori i njohur nga Astrazupi i Malishevës, Dr. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen ”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Ligjeratë islame ne gjuhen shqipe. Ata 5 milion njerëz të veshur me ihram nuk janë njëlloj tek Zoti. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. E pyetën: O i Dërguari i Allahut cilat janë ato? Tha: Shirku (t`i besh Allahu ortak ne adhurim) ndaj Allahut, magjia, vrasja e nje njeriu qe Zoti e ka ndaluar, vetem se me te drejte, ngrenia e kamates, konsumimi i pasurise se jetimit, zbrapsja ne perballjen me armikun dhe akuza (shpifjet) ndaj besimtareve te ndershme. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e tij. Valon Rrahimi, ka ndërruar jetë, si pasojë e infektimit me këtë virus. E parase të shqetësohet vajza e tij e vetme, Sinani i ka paraprirë duke i dërguar lajmin me një reagim epik. f_____905. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur djali i tij, Pajtimi. Zoti e shperblen agjeruesin pa kufi. Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. Njeriu thotë: O Zoti im si me të dhënë me pi ujë kur Ti je Zot i të gjithë botëve. Disa dhanë më pak por disa i dhanë të gjitha. Agjërimin neve na e ka përshkruar dhe na e ka trajtuar me të gjitha hollësitë i Dërguari i Allahut. Unë n’Ulqin s’desha me ardhë Ngrënësi i Kamatës—— —– Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës nga hoxha i nderuar Bedri Lika ku në videon e më poshtme hoxha i nderuar Bedri Lika flet për temën: “Ngrënësi i Kamatës”, ku e lusim Allahun (Subhanehu we te’ala) që ta mëshiron dhe shpërblen me Xhenet për Përshëndetje për të gjithë. a. NJEHERIT JU INFORMOJ SEUN IRFAN XHAFERI NGA FSHATI FORIN KOMUNAE GOSTIVARIT NGA SHOQATA HUMANUTARE PRESHEVA MEDVEGJA DHE Xheneta zoti kabull. “Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. Ti se bashku i nderuar,sado te jen implikimi perzierjet,,me ne ose pa ne jeta vazhdon aq sa zoti e ka caktu,gjerat e perbashketa jemi njerz,kemi nje natyralitet,duam te drejten hakun jeten urrejm padrejtesit,kemi nje burim krijimi ullzimi sistem funksioni,,domosdoshmerit,e jetes jan njohja jetes ligjeve te saj dhe lilljet me zotin ,sepse krijoj dhe ullzoj,mundet qe dikish te nisin maqinen ,pa ber kurs Amr Ibn Aasi r. Tutje […] Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. 0. Ishalla zoti për xhenet. Ngushllime February Ngushellime Majlinda, ishallah shpirti i saj shkon ne xhenet. Shtini mrena, o për me fjetë. Stuhia e erës rrënonte dhe përpinte gjithçka tjetër, përveç vendit ku qëndronte Hudi alejhi selam dhe ithtarët e tij. Ishalla zoti për xhenet. ), i Dërguari i Allahut […] Ngushllime per familjen e agjit Faredin e ishalla te ndjerin zoti shperblen me gjenet . Zoti i past Shpërbly me Parajsen e Xhenetit. 4- لإلها - El-Ilah – i Adhuruari. Ejani t’ju lexoj atë që me të vërtetë ju ndaloi Zoti juaj, të mos i shoqëroni Atij asnjë send, të silleni mirë me prindërit, të mos i vrisni fëmijët tuaj për shkak të varfërisë, sepse Ne ju ushqejmë juve dhe ata, të mos u afroheni veprave të shëmtuara të hapta apo të fshehta qofshin, mos e vrisni atë që e ndaloi Atë që do të ma kthejë Zoti e shpërbleftë me të mira, e shpëtoftë nga zjarri dhe u tregoftw bujar me të Ditën e Llogarisë”. Dhe nuk kërkoi asgjë si shpërblim dhe nuk u ankua asnjëherë dhe nuk e anashkaloi dashurinë e saj asnjë ditë nga ditët! A ka mundësi ta shpërblen ndokush nënën e vet me atë që e meriton?!! Përveç se Allahut askush tjetër jo! Zoti ynë, shpërbleji nënat e tona me Xhenetin më të lartë dhe mundësona bashkimin me to në Xhenet! Ishalla zoti për xhenet. Qaq mbon t'lumtur sa m'hyp n'qiellin e 7, kur m'thot "Ti je gjysma e shpirtit tim" me bahet zemra mal! - Pershendetje dashta me jau kallxu edhe un ni histori edhe mi than do qikave qe mos mu dorzu n'qofse ja vlen per ni djal. poo unn po ju lutna me shpirt me ndimonii si te veproj see shumm keqq jamm i kamm 24 Kështu pra, ai i cili bën durim në rast fatkeqësie dëshmon me zemër dhe me vepër se çdo gjë është pronë e Allahut dhe se çdo gjë vetëm tek Ai do të kthehet. “Unë jom biri i të ndjerit. Jemi në shekullin 21, bota po ec me hapa të mëdhenj drejt zhvillimit. Shkrimtari i madh ndërroi jetë rreth orës 16:00 në sanatoriumin e Tiranës, ku ishte shtruar prej 9 ditësh pas një sëmundje të rëndë në mushkëri që e mundonte prej kohësh. Jam me ni djal qe 4 vjet per 5 po hyjna, n'fillim Babai i tij përmes një postimi në Facebook ka shkruar edhe disa fjalë shumë prekëse për djalin e tij. Shumë këtë ekip e falënderoj ishalla çdo kund kështu janë duke i përcjell në këtë gjendje… Kur Zoti i bëri robërit e Sionit të kthehen, na u duk si ëndërr. Zoti i Madhëruar thotë: Filani, robi Im të ka kërkuar me pi ujë dhe nuk i ke dhënë. Nji mosorganizim i frikshem, kishe 5-10 civila policiet qe as pergjigje nuk dishin me te dhan…dmth rrishin kot. Pra me pak vepër e me sinqeritet shtohet shpërblimi. Familjare,Miq,Shoke ju njoftoj se sot me daten 31. Ishalla zoti ju shperblen per kontributin qe e jepni ju dhe perdsoneli i juaj. [2] E shënon ibn Sinij në librin e tij (Amel el jevmi ve lejleh, f. Revista "Dituria Islame" nr. Allahu ne xhenet te vdekurit Amin. Ishalla ke shku n´xhenet E ishalla nalt te ret ti na pret Vllau jon kthehu se shum tdojm Edi jon veq fjal amo na kurr stharrojm Kena nejt bashk e shum kena kesh Ato dit e di qe skthehen ma mes nesh Qu vlla pa ty sje ka mujm ma Krejtve Zoti jau kthen kan me pa Fotografia jote lot po mi qet per toke Si ni engjull i pa fajshum shkove prej ksaj bote Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. " [El-A’la: 1]. (Nesaiu dhe e ka saktësuar Hakimi) Me anë të këtij hadithi kuptojmë se Allahu (xh. me daten 17. Ishte duke vashduar Afinitorin dhe por me rezultate sipas mjekut. Je viktimë e pabesisë, por je simbol i krenarisë … Motra ime u prefsh e qet e n’xhenet ishalla kemi me t’gjet, dheu yt qoft i lehtë … E ai që t’mori jetën ty, ai i pabesi, ai shpejt do t’ngordhi , nuk do tvdesi …”, shkruan vëllai i saj Bledi Demiraj në rrjete sociale. Kënaqësia më e madhe në Xhenet! XHAMIAMBRET-Aug 25, 2014 0. Ai sprovon me pasuri dhe me varfëri. 5. Këtu do të përpiqemi të përcjellim dy fjalë të bekuara të të Dërguarit të Allahut lidhur me rëndësinë e agjërimit, që na kanë arritur neve. s. Është vertet dhimbje e madhe shpirtërore ti shohësh Shqiponjet ne këtë gjendje. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Pavarësia e Kosovës është e paguar me gjak, djersë dhe lot. ” (Ibn Kajjim, El Feuaid- 156) – Transmeton Aisha, Zoti qofte I kenaqur me te, se kur i Derguari i Zotit, paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi te, ankohej nga ndonje semundje, Xhibrili i… Read More » Contextual translation of "lustgård" from Swedish into Albanian. B. Paçka se këngëtari ishte dhe është shëndoshë e mirë. 2 190 Páči sa mi to · 753 o tomto hovoria. E shoh duke ngrënë nga frutat e xhenetit dhe duke pirë nga lumenjtë e tij. Te Zotit jemi te Zoti do te kthehemi! Ka kaluar ne boten e perjetshme Ekrem Tahiri, baba i Shenoll Tahirit. Së pari ngushllime Semrës për humbjen e babait të saj, inshalla zoti e shpërblen me xhenet. A nuk e ke ditur se sikur t’i ndihmosh me ushqim atë shpërblim do ta kishe të siguruar te Unë. Zendeli – Zoti ishallah me xhenet e shpërblen, Allahu (f. Para tre ditesh u shtrua ne spital per uje ne mushkri dhe e vendosen ne oksigjen. Zoti e sheh punën e secilit dhe e shpërblen. ” (El-Enbija, 107) Zoti i Lartmadhëruar e ka pajisur zemrën e Muhamedit s. Të orvatemi të jemi në krah më botën që punon e zhvillohet. Nese doni te dini se cila eshte pamja e banoreve te xhenetit,ate e pershkruan Muhamedi a. ), pejgamber si udhëzues për njerëzit, dallues mes të mirës e të keqes, udhërëfyes kah mirësia dhe dallues i Përderisa përmendja e Allahut do të ekzistojë në Xhenet, na u bë e ditur se ajo është kënaqësi. nga i Dërguari i All-llahut s. “Ishalla zoti më çon në xhenet”, ka shkruar me ironi ai. Zoti ju dhashtë durimin Prindërve ,mbarë familjes e farefisit Zoti e mëshiroftë dhe e bëftë nga banorët e xhehnetit Fatmirin. " Me rënien e pikës së parë të gjakut të tij në tokë, shehidit i falen të gjitha mëkatet, e sheh vendin e tij në xhenet, Allahu xh. com Sot rreth orës 10:10, në afërsi të shkollave që ndodhen në lagjen “Bajram Curri” në Prizren, ka ndodhur një incident i rëndë me ç’rast ka humbur jetën një 15 vjeçar si pasojë ” Forme e braktisjes se Kur’anit eshte edhe braktisja e mjekimit dhe sherimit me Kur’an. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen ”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Gjithmon ne zemrat tona baba Is. Ishalla e shperblen zoti me xhenet e ata që janë lënduar shërohen sa më shpejtë”, ka thënë ai për Tv Dukagjinin. Lidhur me profetin Hud alejhi selam, Zoti e shpëtoi nga ky dënim i frikshëm dhe i tmerrshëm. 2016, kanë përcaktuar strukturën e vitit të ri shkollor për gjithë sistemin shkollor parauniversitar. By. s. Të gjithë janë veshur me rrobën e haxhit dhe e kryejnë atë, por tek Zoti ka njerëz që e kuptojnë se çfarë po bëjnë, ka edhe shumë të tjerë që vetëm bëjnë veprimet e haxhit pa e ndjerë esencën dhe thelbin e haxhit. TIRANE- Shuhet në moshën 85-vjeçare kolosi i letrave shqipe, Dritëro Agolli. Jete e pafund me mrekulli te paimagjinueshme. Ju perqafojm shume une dhe rajana. Ai i cili i mëson përmendësh dhe vepron me kuptimin e këtyre emrave do të hyjë në xhenet. Fshehtësitë dhe rregullat e agjërimit; Si shperblen Zoti per veprat e mira dhe per Kurse në raste të tjera ka thënë: “Cilin ushqim apo pije që ia dëshiron njeriut vetja, t’ia pengojë agjërimi, Zoti ia shpërblen njeriut në xhenet nga frutat dhe burimet e xhenetit!” “Në xhenet është një portë nga hyjnë vetëm ata që mbajnë agjërim!” “Po qe se ai që agjëron, e siguron ushqimin e vet nga gjërat Zoti nxhenet. Megjithatë, kurrë nuk ishte përulur para idhujve. January 19, 2021 gazetadirekte HOME No Comment on E dhimshme…I biri 15 vjeç humbi jetën pasi u zu me shokët, ta prek shpirtin babai shqiptar: Ishalla takohemi në xhenet o bir! data-full-width-responsive="true"> Ai është informuar nga familjarët në ‘Viber’ në lidhje me atë çfarë mediat kishin shkruar për të, por përgjigjja e tij ishte paksa befasuese. Një ditë më parë, pak pasi i njëjti kishte kaluar rrugën së bashku me nipërit e tij, një kamion që kishte humbur kontrollin e goditi dhe e la pa shenja jete. Ishalla zoti për xhenet. Allahu eshte Zoti yne Ai na ka krijuar Ai na furnizon ndaj duhet adhuruar. Ishalla zoti për xhenet. i zgjedh me te miret per vete ngushllim e mosu merzitni ka mbete me than. Por, përse Allahu i sprovon robërit e Tij? Sepse Ai me anë të sprovimit i pastron nga gjynahet dhe i lartëson në xhenet. -Pjesa e katërt- Pastaj autori Ebu Xhafer Et-Tahauij -Allahu e mëshiroftë- në lidhje me njësimin e Allahut të madhëruar, apo teuhidin, thotë: [të kapur fort pas tij]. ” 6. Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni Zoti ynë, shpërbleji nënat e tona me Xhenetin më të lartë dhe mundësona bashkimin me to në Xhenet! Nga arabishtja: Irfan JAHIU (Visited 73 times, 1 visits today) Besimi në Ditën e Gjykimit Muslimani beson se kjo jetë ka një orë të caktuar në të cilën ajo mbaron, dhe një ditë të fundit, pas së cilës nuk ka ditë tjetër. Valon Rrahimi, ka ndërruar jetë, si pasojë e infektimit me këtë virus. Përgjegjësi i Mjekësisë Sportive, Artan Ahmeti për KosovaPress … 10. Një aksident tragjik me pasojë vdekjen e një çifti shqiptar nga Malësia e Malit të Zi, ka ndodhur në SHBA. por çka me bë po më dhimben në shpirt”, ka thënë ai. A të ka marrë malli për xhenet?! Nëse je përmalluar për xhenetin dhe të mirat e tij, dije se edhe ai është përmalluar për ty! I Dërguari i Allahut(alejhi salatu ue selam) ka thënë: ”Çdo ditë që kalon, Xheneti lutet dhe thotë: O Zot, frutat e mi janë pjekur, lumenjtë e mi janë rregulluar dhe […] Lajmin për vdekjen e tij e kanë dhënë familjarë të të ndjerit, përmes njoftimeve në Facebook. . 2. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. kudo qe shkojna kur duhet per njeni tjr bashkohemi dhe dote jena Gjithmon te bashkuar sbashku dote kena ma leht ta kalojna qdo Veshtersi. . “InshaAllah Zoti te shpërblen me Xhenet, Valon. Ki frikë Allahun me devotshmëri sepse: “Më i nderuari prej jush tek Allahu është ai që i frikësohet më shumë Atij. Ndoshta edhe do shpetojë! Por Zoti e ka ditë se s’ka qenë ai djal për ty edhe shpirtin ta ka marrë, n'dorën e tij mos me t’lanë Vdiqe motër, por siç ka hije, me nder i le krejt ç’ka kie Je viktimë e pabesisë, por je simbol i krenarisë Motra ime u prefsh e qet e n'xhenet ishalla kemi me t’gjet, dheu yt qoft i “Vdes” sipas mediave, një tjetër këngëtar… Reagon vajza e tij! Pak javë më parë u përhap me shpejtësi një lajm i rremë se Sabri Fejzullahu kishte ndërruar jetë. Mos mërziteni, Zoti n’xhenet! Zoti n’xhenet ju per­pjekt! Kur është vdekje e ndonjë plaku në atë lagje dëgjohet shprehja: “Asht dek me ren”. Është përmendur në fjalën e Allahut: " Madhëroje Emrin e Zotit tënd më të Lartit. Zoti ne xhenet ishalla ️ Gjyshi im Niman Strana ndrroj jet inshallah Allahu e shperblen me xhenet. Kam nje nga prinderit nenen me Kancer. Një i moshuar nga Meka u afrua dhe i tha: “Qyteti ynë është në gjendje të vështirë dhe ditët e haxhit janë të pakta, sezoni i tij është i caktuar dhe dyert e fitimit janë të mbyllura. Me dhasht Zoti imer e do ti kompenzoj. 2 227 Páči sa mi to · 864 o tomto hovoria. Bab, shpirti në xhenet inshallah,”- shkruan djali i biznesmenit të ndjerë, Naim Muaji i Ramazanit është një nga periudhat më të rëndësishme fetare, sepse gjatë tij pastrohen shpirtrat, afrohen zemrat më pranë krijuesit të Tyre, hapen dyert e parajsës, shtohet mirëbërja; në këtë periudhë-muaj zbriti Kurani famëlartë, Muhamedit (a. ) të gjitha të mirat ia dhashtë në jetën e varrit dhe në vendin ku qëndrojnë shpirtërat e njerëzve të mirë, paraparë nga i Madhi Zot. 4, f. por çka me bë po më dhimben në shpirt”, ka thënë ai për Tv Dukagjini. a. Përmes kësaj faqje në Facebook synojmë të ju ofrojmë bukuritë e fshatit Likoshan, edhe disa gjëra të tjera të kaluarës ,dhe aktuale ! qka me shkru more vlla qe gishtat spo levizin me shkru perkujtim per kete trim qe na ka zbardh ftyren ne mbaare globin ,Me 35 vjet fillon jeta e nuk perfundon, me duket edhe sot e pabesushme , Por besimi shkoi vetem fizikisht nga ne , gjithmone do te jesh ne kujtimet tona , me plot zemer kam shkruar ne faqen time per sukseset e Besimit , kjo eshte pak e veshtire te shkruhet. s. Babai i tij përmes një postimi në Facebook ka shkruar edhe disa […] Mbushet me pacientë Mjekësia Sportive, apelohet për kujdes 20 Mars 2021 Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19 ka bërë që në Mjekësinë Sportive të jenë të lirë vetëm edhe 5 shtretër, pasi 90 të tjerë janë të zënë me pacientë të infektuar. delfina (Freitag, 24 September 2010 18:26) Lajmi është bërë i ditur nga të afërmit e tij në rrjetet sociale ndërkohë që po raportohet se ai ka qenë i prekur me Covid-19. v. Zoti kabull edhe ju tjerve. Ndaj këtyre fjalëve të Avdiajt ka reaguar edhe djali i furrëtarit që humbi jetën, Leutrim Qoçaj. Është përmendur në fjalën e Allahut: "Dhe Ilahu (i Adhuruari) juaj është Një i Adhuruar i vetëm. Kisha pas dëshirë kushdo tjetër të iu ndihmojë familjeve tjera…Bravo Rina Balaj, Ishalla Zoti ta shpërblen! Të don Nagipi me zemër”, kanë qenë fjalët e tij. Keto 4 fjale ia fshijne nga mendja e tij c'do stres dhe lodhje qe ka kaluar ne ate bote. sh. Ishalla ngjenet Oct 22, 2015. Mbyllja e sheshit të depozitimit të mbetjeve në Porto Romano dhe transferimi i mbetjeve të saj drejt inceneratorit të Sharrës pritet t’i sjellë më shumë se 100 milionë euro të ardhura shtesë kompanisë kontroverse koncesionare “Integrated Energy”. merrni falas sherbime falas, varësisht nga lloji i pakos që ju zgjedhni për realizimin e dasmës suaj, si: - 1 Photoshooting - 1 LoveStory - 1 Komplet të ftesave për dasmën tuaj, deri në 150 persona. Ramë Morina. s:”E shoh në xhenet duke fluturuar me dy krahë diamanti, të cilët ia ka dhënë Zoti. s. S. Këtu do të përpiqemi të përcjellim nja dy fjalë të bekuara të të Dërguarit të Allahut lidhur me rëndësinë e agjërimit, që na kanë arritur neve. Sipas rrëfimit të Ebu Hurejres (r. Mësimi i nëntë: Besimi në Allah. Atëherë goja jonë u mbush me qeshje dhe gjuha jonë me këngë gëzimi, atëherë thuhej midis kombeve: "Zoti ka bërë gjëra të mëdha për ta". Mbase ne momentet e fundit mbase ka me shprese kte e di vetem zoti. Njeriu zbriti në pus dhe e mbushi këpucën e tij me ujë, pastaj doli nga pusi dhe i dha qenit të pinte ujë. Kënga e hyrive në Xhenet. s) na tregon se: Me këtë foto dua të tregoj që populli shqiptar është i bashkuar, paqësor, dhe që ne ndajmë dhimbjen e thellë me miqtë tanë. Duket se këtë lajm e ka marrë me shumë sportivitet dhe shumë mirë ka bërë. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Tre ditë pas vdekjes së Ebu Talibit, Profetit alejhi selam i vdes dhe një njeri tjetër shumë i dashur, gruaja e tij Hadixheja, Zoti qoftë i kënaqur me të. Aty e kuptova që ti më ike e nuk do të ke më afër vetes. s thotë: "Në Xhenet gjendet një pemë nën të cilën udhëton kalorësi më një kalë të shpejtë njëqind vite dhe nuk e kalon atë. ” Duke parë që Ebu Bekri kishte sakrifikuar shumë, para se të vdesë, Ne besojmë se jeta është dhuratë nga Zoti, dhe, si çdo dhuratë nga Zoti, duhet të përdoret me përgjegjësi, sepse Zoti shpërblen njeriun varësisht nga si e ka përdorur këtë dhuratë, që është jeta. Në bazë te këtij rezultati nga Federata Botërore e Karatesë (WKF) renditet e 10 ta në ranglistën e publikuar ditë me parë, duke lenë mbrapa garues me përvojë me te madhe. Pasha Allahun, tani jam duke e parë vendim tim në Xhenet!”” Allahu i Madhëruar thotë: “Me të vërtetë, atyre që thonë: “Zoti ynë është Allahu”, e pastaj vazhdojnë të vendosur në rrugën e drejtë, do t’u zbresin engjëjt (para vdekjes) e do t’u thonë: “Mos u frikësoni dhe mos u pikëlloni! Dhe gëzojuni Xhenetit nen malli oka me myt beso qe du te perqafoi beso qe saher ne enderr te shoh saher lotoj teper koka keq nime sdi qysh met bind mall e kom me plot kuptim me thon fjalen prind duhesh mem kuptu qe mkan shku ne ahiret ishalla o zot mi shperblen me xhenet skom per kon me jetu kallxom ma keq a ka pritemni prind e mi se na nat dynja kem meu pa Floriani Musai a. s. s ,ai ka qene 60 pash mbi siperfaqen e Epigraf “Sytë nuk mund të arrijnë tek Ai, por Ai arrin te sytë…. Ebu Derdaja, kur dëgjoi për dëshirën e gruas së vet, i tha: Gruaja ime, nëse dëshiron të jesh gruaja ime në Xhenet, me lejen e Allahut, dhe unë vdes para teje, atëherë mos u marto me tjetër në dynja. në këtë Faqe. 🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲 Ishalla zoti për xhenet . 15/01/2015 . por çka me bë po më dhimben në shpirt”. “Faleminderit kësaj ekipe ishalla zoti i shpërblen… Këmbët më kanë dhembur, duart më kanë dhembur natën ma kanë bërë testin ama mirë jam…. Autori me këto fjalë shpreh qëndrimin që duhet të mbajë besimtari në lidhje me njësimin e Allahut të madhëruar apo teuhidin, sepse […] Qerimin s’kem fjalë tjetër pos ishalla zoti e ka shpërblye me xhenet një njeri me gjitha të mirat me gjithë këtë sakrificë që e ka bo”, thotë ai, duke shtuar se ishte shumë zemërgjerë. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. 00. s. Ndërkaq, hoxhë Drilon Gashi është pyetur nëse një i krishterë mund të shkojë në xhenet, sipas fesë Islame. 198 ‘Kriza’ e mbetjeve urbane në Durrës shpërblen inceneratorin e Sharrës. 10. VarrimiRead More 15-vjeçari shqiptar humbi jetën pas zënkës me shokët, rrëqeth me fjalët babai: Ishalla takohemi në xhenet o bir Sot rreth orës 10:10, në afërsi të shkollave që ndodhen në lagjen “Bajram Curri” në Prizren , ka ndodhur nje i nc ident i rëndë me ç’rast ka humbur jetën një 15 vjeçar si p aso jë e p lag ëve të marrura Edhe njKk vi kti më nga koronavirusi është shënuar sot në Komunën e Podujevës. Një ish hendbollist ,një njeri shembull i urtë, i fortë dhe me respekt të madh ! Agjërimin neve na e ka përshkruar dhe na e ka trajtuar me të gjitha hollësitë i Dërguari i Allahut. Pasi e zuri gjumi, ia nxori një brinjë dhe vendin e saj e mbushi me mish. Ishalla zoti për xhenet. Namazi i vitrit Shkëputur nga libri “Fikhu Suneh” Autor: Sejjid Sabik Përkthyer nga një grup përkthyesish Nxjerrja e Haditheve me gjykimet e shejh Albanit: Rrugetepaqes. Mësimi përmendësh dhe të vepruarit me kuptimin e Emrave të Allahut. Bëhet fjalë për këngëtarin Sinan Vllasaliu. Falënderimi absolut i takon Allahut! Mëshira, lavdërimi edhe paqja qofshin mbi të Dërguarin e Allahut! Fillimisht na duhet të theksojmë se muslimanit/es të rritur që nuk i di dispozitat e domosdoshme fetare që kanë të bëjnë me bindjet dhe adhurimet e obliguara islame, si p. Ai është i Dijshëm për gjithçka”. sh. s. Vërtet, këto janë këshilla, prandaj kush dëshiron, e gjen rrugën që e çon te Zoti i vet. Bota ime ndryshoi, sytë e mi nuk qeshin, vetëm qajnë. Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. Koha ecën. “Po kështu edhe Zoti neveritet nëse dikush sillet me mospërfillje me krijesën e Tij. v. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. ), i Dërguari i Allahut paqja qoftë mbi të ka thënë: “Allahu ka urdhëruar kështu: “Çdo akt i njeriut është për vetë atë, me përjashtim të agjërimit. Berisha përmes një shkrimi në Facebook shkruan “kollaj me pleq”, gjersa rrëfen sesi nëna e saj nuk merr pension të punës për shkak se shteti nuk ia numëron dy javët e plotësuar stazhin prej 15-të vjetësh, shkruan Ballkani. Po ju mund të doni diçka, veç es selam alejkum e rahmetullahi ve bereketuhu elhamdulilah mire po kjo sdo të thot qe ju te ndaloni me kaq po inshAlla pune te pa lodhshme e ju shperbleft i madhi Allah me xhenet es s a r b #6. Varrimi i ages Ekrem do te behet sot me namazin e drekes. Teksa po lexoja fjalet e tua per gjyshen tuaj mu kujtua edhe mua gjyshja ime e cila ka 13 vite qe ka vdekur por tek une jeton akoma pasi kam qene shume e lidhur me te. 359. Ju është bërë juve obligim agjërimi ashtu siç iu ishte bërë edhe atyre që ishin para jush, me qëllim që të bëheni të devotshëm”. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. Examples translated by humans: MyMemory, World's Largest Translation Memory. Vertetoje me nje like nese je dakort me mua 19 vjec pilot. Pasha dhjetë netët”. Kujtojmë se një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Gjilan ku shoferi i një kamioni ka humbur kontrollin mbi automjetin e tij dhe ka goditur rreth 10 vetura të tjera. Ramazani, koha e vetllogarisë për secilin nga ne. ), i Dërguari i Allahut (s. Padyshim që Ruajtësi e Mbrojtësi im është Allahu dhe besimtarët e drejtë e të vërtetë, por ajo familje ka afri barku me mua dhe unë do të jem i mirë dhe i “Muhaxhirët, ka po shkojnë. për banorët e Xhenetit pavdëkshmërinë do të kishin vdekur prej melodise së mrekullueshme që lëshojnë tilhalet që janë vëndosur në këmbët e saj. ” , Gratë me cikël 28 ditësh anojnë të ovulojnë në ditën e 14, por shumë gra kanë cikël më të gjatë apo më të shkurtë, kështu që për t' u siguruar duhet kapur më gjerë, me fjalë të tjera të provohet nga dita e ll-të deri në ditën e 18-të, duke filluar numërimin nga dita e parë e ciklit. Sot ndërroj jetë Valoni , kusha jonë pas diagno stifikimit me virusin Covid19. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. “Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. Lajmi i cili Revista "Dituria Islame" nr. 2020 Gjyshja ime Nana Zahide(Hasani) MEHA ndrroj jet inshAllah Zoti e shperblen me xhenet ishte ajo që thotë profeti a. me dituri, urtësi, mirësi, butësi, fisnikëri, sa që e bëri njeriun më të mëshirshëm. i Dërguari i Allahut-paqa dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të thotë: “Kush jep lëmoshë sa një hurmë që e ka fituar hallall, kurse Allahu e pranon vetëm se të mirën, Allahu e mer këtë lëmoshë me të djathtën e Tij, pastaj e rrit atë veprën e pronarit të saj, ashtu siç Distancat midis njerzve ishin aq te vogla, saqe ja nishe te rrahunat e zemres personit mrapa teje. Familjes i shprehim ngushellimet kurse agen Ekrem Zoti e shperbleft me xhenet dhe drit past shpirti i tij. sh) nuk i sprovon robërit e Tij, sepse Ai i urren ata, por madje Ai i sprovon ata që i do. Dynjaja nuk është rrëmujë, Zoti nuk është i padrejtë e hakmarrës, por Ai çon në vend planin e Tij dhe besimtari kurrë nuk e prish zemrën me planin e Allahut, se ndodh që në kulmin e fatkeqësisë të jetë zgjidhja e të gjitha problemeve të veta. Ai për vite të tëra ishte kryetar i Këshillit të Bashkësisë Islame të Kosovës në Viti dhe pastaj imam i fshatit në Smirë. . Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Një aksident trafiku, i cili po dyshohet se ndodhi si pasojë e prishjes së frenave të një kamioni transportues, la të vdekur një person dhe u shkaktoi Zoti naj pranoft namazin gjumas ishalla amin. Ishalla na run Zoti”. “Unë jam biri i të ndjerit. Me persosshmeri dhe dije te plote Gjykatesi Suprem na solli ne kete bote. “U prefsh ne paqe Axhoshi jam Ilir Gjoka Inshallah Zoti t shperblen me Xhehnet” ka shkruar në facebook një i afërm i tij. 2020 ndrroi jete papritmas Babi im Ismet Osmani ishalla Allahu e shperblen me Xhenet 🤲 ️ ️ ️ ️ ️ Vorrimi dhe falja e xhenazes behet ne fshatin Rashan me dreke Po kështu ndodh edhe me haxhin. Por eshte shum keq. a. As sekularizmi nuk bie ndesh as me Kuranin e as me Islamin edhe plot mendime të tjera pasi mendoj se edhe jomuslimanët mundet që të shkojnë në xhenet ndoshta me kushte të tjera, nuk jam dogmatik si ato , ata nuk e kanë dëshirë Prandaj Zoti Hyj i lëshoi njeriut një gjumë të rëndë. Do të na mungosh shumë, por asgjë më shumë nuk bëje dot për ne sesa e pamundura, që bëre plot përkushtim gjithë jetën, prandaj prehu në paqe mam Ngushllime per familjen e Enver Zymberit, Dhe ishalla nuk e lojn me kaq, pasi u mbyt ai te terhiqen dhe tju japin prap ato 2 pika serbeve dhe eulex-it, pasi qe do ishte poshterim si per policin e humbur, per familjen e tij dhe per gjithe kosoven. A. Zemra nuk më gëzon por vetëm vajton. Falja e namazit "Hija e pemëve të tij (Xhenetit) është afër mbi kokat e tyre, ndërsa frutat e tyre do t'i kenë afër sa t'i arrijnë me dorë. Albin Jasin thotë: 14 Dhjetor, 2011 te 3:32 am. Pak flisnim per kete por shume i qendronim njeri tjetrit Pran me miresite e kesaj bote. ) dhe ka inkurajuar edhe E nderuar mvjen shum keq ngushllime ishalla mas pari alahu ne xhenet te fejuarin tend e di qe esht shum e dhimbshme kjo qe te ka ndodhur ty por mendo pak se allahu njerin e mir e merr shpejt se i duhet ati pran pra i feuari yt paska qen njeri i mir e di qe si per ty si per familjen e ti osht shum e dhimbshme por allahu kshtu ka dasht mundov ta bindesh veten me at fakt se ai sjeton ma qe ai Gjurmët e sadakasë dhe shpenzimit nuk përkufizohen vetëm me largimin e ndëshkimit në varr dhe zjarrit të xhehenemit, po ajo është edhe një prej shkaqeve që e largojnë frikën dhe pikëllimin prej njeriut dhe nëpërmjet saj arrihet deri te siguria dhe është rrugë prej rrugëve madhështore që e fusin njeriun në xhenet. 3. Ngushllime per gjith familjen lil 😢 Zoti e shperbleft me xhenet e jau dhasht juve forcen me perballu kit merzi ️ Ishalla zoti për xhenet. Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. —— —– Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës nga hoxha i nderuar Jusuf Hajrullahu ku në videon e më poshtme hoxha i nderuar Jusuf Hajrullahu flet për temën: “Koha po kalon o njerëz – Vdekja po afrohet! (Dëgjoje këtë fjalim). Sa herë që kërkon të dalë, e tërheq flaka dhe e përpin, deri sa në përpjekjen e tretë arrin Burri im i shtrenjtë … Ora e universit lëvizi e bashkë me të lëvizëm edhe ne. Thuhet se ai bashkë me ithtarët dhe ca kafshë, ndodheshin në një vathë. sh e falënderoi atë njeri, ia fali gabimet dhe e shpërbleu me xhenet”. ne angli shkuan drita syve e familjeve te varfera ,brezi ri ku me 7 8 mij paund qe duhet te hyje ilegalisht ne angli per te gjetur pune per nje familje te varfer nuk do thot pak por thuajse te shes gjithcka un nje djal cova ne angli por iu desh te kursent 7 vite te ardhura nga greqia qe ti mundesohej shkuarja ne angli ne menyre ilegale ,mbas ketu na grabiten prona dhe mundesit e jetes ketu Ma kam pas qejf me qenë familja ime në rend të tyre. Çdo ditë që vjen në jetën tonë, duket sikur dynjaja kërkon t`i tërheqë pas vetes njerëzit dhe ata që e… vjen me ofertën më të mirë dhe më të lirë, për xhirime në dasmën tuaj,. Pas raportimeve mbi vdekjen e Sabri Fejzullahut, Sinan Vllasaliu ka qenë ‘viktima’ e rradhës e lajmeve të tilla të rrejshme. Nga: ERMELINDA HOXHAJ* TIRANE – Viti i ri shkollor 2016-2017 për sistemin e arsimit parauniversitar në mbarë vendin do të nisë në 13 shtator 2016. 0 3937. Reflektoni mbi ngjarjen e Ibrahimit as. U bë … Besimtari duron në fatkeqësi, sepse e di se çdo gjë ndodh me lejen e Zotit. a. Gurë e dru, edhe malet po vajtojnë. s. Kur shkohet për “kryeshnoshë” caktohet prijësi, i cili i prin një grupi vëllezërish, shokësh apo miqsh dhe ai e ka për detyrë komunikimin me familjarët e të vdekurit. Sot ndërroj jetë Valoni , kusha jonë pas diagnostifikimit me virusin Covid19. Inshalla Biri jem zoti na takon në xhenet. Shikoni se çfarë distance keni bêrë me ekipën tuaj, ndësa për këto distanca denohet qytetari edhe më i lodhur në vendin tonë nga 500€ , po ashtu edhe mbi 50. Atëherë njeriu klithi: “Kjo është tash ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! E sa u përket atyre dyjave që ‘nuk ka pasuri më të madhe se ato’, janë: të kërkoni prej Allahut xhenetin dhe të kërkoni prej Tij që t’ju ruajë prej xhehenemit. Edhe një viktimë nga koronavirusi është shënuar sot në Komunën e Podujevës. e mbron (fal) prej fitnes së natës së varrit, ka të drejtë të ndërmjetësojë (të bëjë shefat) tek Allahu për 70 vetë prej familjes (farefisit) së tij. ‘Ishalla Zoti më … Continue reading ‘Vdes Sinan Vllasaliu’: Reagimi i Postimi: Urime lindja e vajzes edhe nga une, ishalla ka jete te gjat e te lumtur pran mamit e babit. Nuk është e lehtë të japësh pasurinë tënde, sepse qysh në krijimin e njeriut, Zoti vendosi në zemrën e tij një dëshirë që nuk e mund dot. Vetem nje aksion i thjesht deri u humb jeta e njerit nga pjestaret e policis edhe te mbyllet me kaq. ” Mungesa e devotshmërisë tregon mungesën e dashurisë së Zotit ndaj robit, dhe jo vetëm. Ministria e Arsimit dhe Sportit dhe Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë nëpërmjet Urdhrit nr. Ebu Umameh përcjell se Profeti – sal lall llahu alejhi ue sel lem – ka thënë:“Unë i siguroj një shtëpi në vendin më të ulët në Xhennet (ose në skaj të Xhennetit) atij që e lë debatin qoftë edhe nëse ka të drejtë. Kur janë në moshën e shtyrë, ata dobësohen, plogështohen, i godet Poo i bi shkurt unn jam nje nen e kam djalin 4 vjet po djali jem nuk fol… kupto mir a i qet asht i dashur i ka te gjitha te mirat po vetem se hale spo fol veq mami babi thot beba mundohet me i tha germat edhe numrat po smundett me pa a teper i bukur teper. (er-Resâilun-Nexhdijjeh 8/228) Sa i përket ajetit në suren Nisâ (#95) ku thuhet:"Nuk janë të barabartë ata nga besimtarët që rrinë (në shtëpi) - përveç të paaftëve - me ata që luftojnë në rrugë të Allahut me pasurinë e me “Ishalla bir jem zoti na takon në xhenet”, fjalët prekëse të babait të 15 vjeçarit që vdiq në Prizren - Portali Publicisti publicisti. ishalla zoti e shperblen me xhenet


iomeviewer-weezy-l-y-incompetence-laguna-adair">
ishalla zoti e shperblen me xhenet Pejgamberi (a. net Vlera dhe dispozita e Namazit të Vitrit Namazi i vitritështë namazi që e ka praktikuar vetë Profeti (a. Foto; Kronikë “Allahu ishalla e ka shpërbly me xhenet”, përcillet në banesën e fundit 19-vjeçari që u mbyt dje në Kukës, publikohen fotot e trishta nga varrimi i tij About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators Relacioni yne ishte si nje re dashnije qe qedo here na rrinte pezull mbi ne . Kjo do të thotë gjithashtu se asnjëri nuk ka të drejtë të vrasë një person tjetër, madje as të vetëvrasë. XHAMIAMBRET - Jul 20, 2014. Nuk e dim nese e ka Ferri nuk është që Zoti e bënë, por një vet-ndëshkim apo vetëvrasje që e bënë njeriu. Të lutem mos e shit krenarinë e besimit me poshtërimin e mëkatit. Gjilani u trondit nga aksidenti që ndodhi dje pasdite në qendër të qytetit. Nqs ka arrit kush deri ne at moment me u rujt sadopak prej Virusit, e ke te sigurt qe prej aty del i infektum. Fatmir Fatmir Veseli: Ishalla Xhithmon i kujtoni e kurr nuk i Harroni o Xun. Kur të dëshirojmë, Ne do t’i rikthejmë ata me një krijim të ri. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. ” (Huxhurat, 13) “Takva” devotshmëri do të thotë mes teje dhe gjërat që ka ndaluar Allahu të kesh një mbrojtje. Shuajb Arnauti e vlerësoi zingjirin e këtij hadithi të saktë në librin (Zad el Mead, 2/37) dhe Selim Hilali e vlerësoi të mirë në (Amel el jevmi ve lejleh, me numër 72). Dhe te arrish dicka qe vertete mund ta quajme sukses duhet pune,perkushtim,lodhje e sakrifica Sigurisht te udhehequra dhe te bazuara ne zgjedhje te duhura dhe njohuri te gjera,por mos harroni se dhe fati duhet te jete bashkeudhetar me ne dhete gjitha keto i bejme pasi konsiderohemi te shendetshem. s i kërkoi Zotit ti tregojë, mbi njeriun që do të ketë më pak të mira në xhenet. Ata që mbjellin me lotë, do ishalla zoti i shperblen te gjitha nenat ne kete dhe ne boten tjeter ka shume fjale te thuhet por nuk di ishalla ne i kemi dhene rrespektin e merituar nenes ajo meriton shume edhe ishalla ma ben hallall,ishalla do te qendroj ne lulet e xhenetit e ishalla zoti na i fale mekatet te gjithe muslimanet ku jemi e qendrojm te qete ne xhenet. Une per veten time ka ca dit qe nuk agjeroj sepse skam fuqi, me duhet tere diten te rri ne gjume dhe ramazani nuk e don kshu. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Zoti ia jep pasurinë kujt të dojë. Ditët largohen dhe si pa e kuptuar afrohet fundit të këtij muaji. Të gjithë ata kriminelë do të janë para drejtësisë këtu ose në botën tjetër. Qe te arrish me forcat e tua nje pozicion cfaredo,te duhet pune. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e tij. 4 Prill 2015 4 prill 2015 - Vdekjen e babait e konfirmon edhe vetë Mërgim Mavraj. Shpërblimi per ate Likoshani dje,sot,nesër. Shpërblimin e agjërimit e jap unë, sepse njeriu i braktis ngrënien dhe dëshirat trupore vetëm për mua. Banorët e xhenetit që janë në pozita më të ulëta, kur dëshirojnë të shohin vendosjen (pozitat) e këtyre banorëve, duhet ta ngrehin kokën lartë, ashtu siç veprojnë banorët e tokës kur duan ta shohin një yll në qiell. Dhe mendojn qe vetem Zoti e ben kete mrekulli haha, a nuk e din qe eshte vetem nje semundje si te tjerat. Prandaj, ti o vëlla dhe ti o motër, mos e privo veten tënde nga kjo kënaqësi. Para islamit, mes kurejshëve ajo njihej me nofkën "E dëlira" që do të thotë gruaja më e ndershme. Edhe sendet e vogla janë të domosdoshme. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. “Faleminderit kësaj ekipe ishalla zoti i shpërblen…Këmbët më kanë dhembur, duart më kanë dhembur natën ma kanë bërë testin ama mirë jam…. tregon: “E kam dëgjuar Pejgamberin a. xh i mer te miret aq sa i donn i mer e shperblen ne ahiret me xhenet Zo 24 Tetor 2005 ishalla valla zoti e shperblen me xhenet edhe besoj qe po ! E more dosti sta qo zoti ty me u bo si Qeli,e ti ha mut sa t`munesh masi stu ka qi  Zoti ju begatofte. 132) ibn Asakiri (36/196). Ajo është etiketuar si zonja e grave në xhenet. Allahu thotë: Dhe kushdo që bën vepra të mira, qoftë ai mashkull ose femër, duke qenë besimtar, do të hyjë në Xhenet dhe nuk do t’i bëhet asnjë padrejtësi. Të Zotit jemi dhe vetëm Zoti e di kur na fal e na merr, por marrja sot nga kjo botë e 23 vjeqarit Fatmir Arif Kabashaj me një semundje te shkurt mbrenda 2-3 muajsh na ka pikëlluar jo vetem bashkëfshatarev e. audionur. Ishalla Biri jem Zoti na takon në xhenet. ” [Melfuzat vëll. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Me ndihmen e Zotit, ndikimeve të jashtëme, interesave të jashtëme, demek shka folin xhinja për magarin, babën, e djalin, ishalla dijin me ju kallu gishtin jo të Thaçit po gishtin mes dy gishtave qysh e ka tradita jonë, rakin thob "KB" jo vetem rakin n'ajër "K". Ishalla Zoti e kombi iu shpërblen për veprat e tuaja, për sakrificat e tuaja”, tha Gjonaj. , 15 vjeç, nga një bashkëmoshatar i tij në Prizren. Hasan Basriu ka thënë: “Nuk do të mund ta duash Allahun përderisa nuk e do bindjen dhe nënshtrimin ndaj Tij. s. Valonin do e […] Babai i tij përmes një postimi në Facebook ka shkruar edhe disa fjalë shumë prekëse për djalin e tij. […] Vetja e njeriut nuk mund të boshatiset prej injorancës, vetëm nëse mbushet me dituri të dobishme prej asaj të besimit, nuk shpëton prej padrejtësisë vetëm se me vepra të mira, myslimani duhet të kthehet për nga Zoti vazhdimisht e ta lusë për përmirësimin e pastrimin e vetes. 11/07/2016 Per Ket Sezon #2o16 Gati na prift e Mbara + Teknika ne Gjendje Prefekte Me Hajr Ishalla Zoti na sprovon me lloj lloj sporva ishalla zoti jav letson gjith atyre qe kan humb te dashurit e tyre por nje emir mbas gjith ksaj fatkqesie asht qe ne Shqiptaret jemi 1. Ka humbur jetën sot në një aksident trafiku Jeton Sadikaj nga Sopia e Suharekës bashkë me nënën, gruan dhe dy fëmijët e tij,Me të marr lajmin tragjik, kan filluar edhe të shkruhen rreshta prekës për të nga shokët miqët dhe të afërmit e tij dhe të fam Pas një sëmundje të gjatë, në moshën 64 vjeçe ka ndërruar jetë Mulla Musa Selimi. […] Zoti i Lartmadhëruar në Kur’an thotë: “Ty (o Muhamed) nuk të kemi dërguar për diçka tjetër, përpos mëshirë për të gjithë botët. “Unë jam biri i të ndjerit. ja qe zoti. 000 mijë persona mbetën pa punë, madje as pjesën tjetër që ju takon nuk e keni kryer akoma! Mbas 30 viteve burrit ja kam gjetur Nënën,Kur u takuam për her të par ajo më tha se…-Mrb histori te jetes se pari ju prsh te gjithve desha te ndaj nje histori te dhimbshme edhe te bukur burri im esht rrit jetim pa prind nuk e ka njoft nanen e vet kurr dhe kur kom martu un me ka trg gjitha dhe me ka thon qe kurr se kom taku e as se njoh …(vazhdon historia me poshte…) Vërtet, ata e duan shumë këtë jetë dhe e shpërfillin Ditën e Rëndë, që i pret. Gjaku sikur ka fillu leviz ma shpejt neper vena, zemra ka fillu e rref ma fort, e ç'esht me kryesorja kam zgjedh edhe unazat. 12. Në vitet ’60 ai hyri në letërsi për t’i ndryshuar asaj përmasat. Që pacientët me sëmundje reumatike inflamatore të mbajnë konsultat e rregullta me mjekun e vet reumatolog qoftë me vizitë, telefon, email apo edhe në mënyra tjera. Edhe kundërmimi i gojës së atij që mban agjërim është njëra nga këto. ) […] Atyre u pëlqejnë aromat e këndshme, nga aroma e trëndafilit te e luleve të tjera, nga aroma e qelibarit te e myshkut. Kush e din Zotin, e ka din e iman, muhaxhirëve konak ju banë. “InshaAllah Zoti te shpërblen me Xhenet, Valon. kur nuk dote harroj . : besimin në Zot dhe shtyllat e tjera me radhë të Imanit (besimit) apo namazin dhe shtyllat e tjera me E kur ti sherojn thojn: Zoti eshte me i fuqishmi, e kjo e tregon Friken ndaj atyre qe nuk e din se per cka bahet llaf, dhe me kete e perqafojn Fejen e Krishtert ose Islame. Kjo mirësi e madhe që zemrës, ky lloj agjërimi pra e ka shpërblimin vetëm nga shpërblimin e agjërimit, edhe efektin e d Pastaj unë shkova, i mora dhe i solla, e ai më tha: „Pasha All-llahun, unë nuk t'i kam falje nga Zoti juaj dhe për në Xhennet, gjerësia e të cilit kap qiejt dhe tokën, dhe i tha: „O I Dërguari i All-llahut, cila sadaka e ka sh 4 Shtator 2020 “Allahu ishalla e ka shpërbly me xhenet”, përcillet në banesën e fundit 19-vjeçari që u mbyt dje në Kukës, publikohen fotot e trishta nga varrimi i  Shpërblimi i robit besimtar është Xheneti, por përse Allahu ia ka premtuar atij këtë vend? Vlera e durimit duke kërkuar shpërblimin tek Allahu Dhe më pas durimin e shoqëruan me shprehjen: “Me të vërtetë, të Allahut jemi dhe vetëm Unë e di se Allahu është më Mëshirues ndaj meje sesa ti, dhe më i afërt ndaj në xhenet, të jetë kjo nata ku do të shkosh në xhenet e jo nata e dënimit në zjarr. (Kurani Famëlartë 57:4) Determinizmi Një deist beson se Zoti e ka krijuar universin, por e refuzon idenë e një Zoti të vetëm – O Zoti im, unë e kërkoj dorën e tij prej Teje, dhe kërkoj të më martosh me të edhe në Xhenet”. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. 1 Nëntor 2018 1 Nëntor 2018 - by Master. Tuj ec gjatë me ardh këtu Shonjat rrugës t’janë captu, Ktheju n’Shkodër pa vanu S’të nep Ulqini vajzë për gru. Çështja është e lehtë, burri del dhe ecën në rrugë ose hipën në makinë dhe qëndron aty një apo dy orë, shikon majtas-djathtas, nuk angazhohet “Me këtë rast kërkoj mëshirën e Allahut për personat që humbën jetët e tyre nga tërmeti që tronditi dje (të martën) Shqipërinë, ndërsa të lënduarve u uroj shërim të shpejt. 1. “ (Insan 14) Muhamedi a. 12. Po ku fluturon nmes tzones banume mor tq***ha ropt se more nqafe gocen e huj. 2015] Hutbe | Historia më e bukur në botë! Mos e ngrit zërin në fytyrë të bashkëshortit tënd sepse kjo është gjëja më e urryer për nëse dëshiron të jesh me mua (në xhennet) të të mjaftojë prej dynjasë aq sa i tregoji se ti je e kënaqur që Allahu ta ka mundësuar ta kesh për Ngushllime familjës e zoti e shperbleftë me xhenet arsimtarin. 03. ), pejgamber si udhëzues për njerëzit, dallues mes të mirës e të keqes, udhërëfyes kah mirësia dhe dallues […] 15-vjeçari shqiptar humbi jetën pas zënkës me shokët, rrëqeth me fjalët babai: Ishalla takohemi në xhenet o bir Sot rreth orës 10:10, në afërsi të shkollave që ndodhen në lagjen “Bajram Curri” në Prizren , ka ndodhur nje i nc ident i rëndë me ç’rast ka humbur jetën një 15 vjeçar si p aso jë e p lag ëve të marrura Ndërsa për në botën tjetër Zoti i Lartmadhëruar thotë: “Me të vërtetë, të mirët do të jenë në Xhenet, e nga kanapetë- divanet do të shikojnë, në fytyrat e tyre do të njohësh shkëlqimin dhe freskinë e begative, atyre do t’u jepet të pinë nga enët e mbyllura dhe të ruajtura, përfundimi i tyre është misk (parfum ndesh me urdhrat e Allahut) shkakton hidhërimin e prindit, e gjithashtu mosmirësjellja, mosedukata, fyerja etj. se une po bej “Reforme “dhe ne anen tjeter I shperblen keta horra ,keta kriminela ,te cilet ,te injoruan ne seancat te Kuvendit ,duke te gjuajtur me domate,me veze,te shperfyteruan duke njollosur me boje dhe zotrote dukeshe si “klluon-cirku”. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. 25/01/2014 . Ndersa kush e kundershton I sigurohet një shtëpi në Xhenet ai që bën këto 3 vepra. Allahu ka premtuar se kush i bindet Atij ne Xhenet do te shkoje i lumtur ne perjetesi. Ishalla i plotsohen te gjitha deshirat e mira qe i keni ju prinderit per te, se deshirat e prinderit jan me te mdhaja per femij. p. Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dërguari i Allahut ka thënë: “Allahu [subhanehu ve teala] posedon nëntëdhjetenëntë emra. Ishalla zoti për xhenet. Aksidenti ka ndodhur dje në mëngjes Urën George Washington në New York, njoftojnë mediat vendase. Ne i krijuam ata dhe Ne e përsosëm krijimin e tyre. Pusho e qete zemra e jem. Vendosa që nëpër mes të këti mesazhi të ju falënderohem ju të, gjithve që po e ndani dhimbjen me ne,dhe një herit desha të Njeriu nuk duhet të tregohet i mëshirshëm ndaj vetes, madje të jetë i tillë që tërheq mëshirën e Zotit. Zoti ne xhenet ishalla. Sipas rrëfimit të Ebu Hurejres (r. Niveli i raportimeve në portale çdo ditë po bëhet më shqetësues. Zoti ishalla e shpërblen me xhenet, ndërsa ti bëhu i fortë se na ke neve,  12 Dhjetor 2011 Ngushëlime familjes Kabashi, ishalla zoti e shperblen me xhenet. Kjo ishte gruaja të cilën Zoti e zgjodhi për profetin Muhamed a. Poashtu ka qenë aktivist dhe ka marrë pjesë në shumë aktivitete në të mirë të komunitetit. Ndërkohë, vet rap-artistja ka ri-shpërndarë më pas këtë postim të Nagipit nga kjo iniciativë e ndërmarrë. Duke publikuar një imazh bashkë me të ai shkroi: Relacioni yne ishte si nje re dashnije qe qedo here na rrinte pezull mbi ne . a. ( Nisa 124). Vdesinn’borë e vdesinn’shi, vdesin gra me gjithë fmijë, vdesin pleq e vdesin t’ri, bukë pa ngronë e ujë pa pi. Lume Shala. ka qen nje bokser me karakter  Ngushllime edhe nga une ishalla All-llahu i shperblem me xhenet fatkesi e rand edhe pse as kush nuk edeshiron por kto ndodhin ,Zoti i paq qu ne gjenet . Banoret e xhenetit kur te hyjne ne xhenet do te kene madhesine e trupit te ademit a. Eshte fejuar me djalin e quajtur Arben Rexha( i njohur ndryshe edhe si Lulezim Qeleposhi )nga fshati Sopot ne Tropoje ne 10 Tetor 2013 ,dhe me date 10 tetor 2015 u nisen per ne Angli. Për agjëruesin ka dy çaste të gëzuara. Ani faleminderit, ishalla më kurrë semundje tjetêr nuk ka ky popull se krejt experimentet janë bërë mbi ne. RE: Ngushllime për Ilir Makollin: Përgjigju Citat Ndrysho Fillimi: Postimi: Të nderuar miq,shokë dhe të gjithë ju dashamirë të cilët po më ndihmoni dhe japni kurajo në këto ditë të vështira. Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19 ka bërë që në Mjekësinë Sportive të jenë të lirë vetëm edhe 5 shtretër, pasi 90 të tjerë janë të zënë me pacientë të infektuar. Zoti Hyj e përftoi gruan prej brinjës që ia kishte nxjerrë njeriut dhe e solli te njeriu. Mëshira e njeriut ndaj vetes është xhehenem, ndërsa mëshira e Zotit është xhenet për të. Gjokaj ishte me prejardhje nga Gjakova më saktë nga fshati Skivjan. Me lejoni qe edhe ketu te shprehi ngushllimet e mia per humbjen e Sharit,atij i qoft i leht dheu, e familjes Lluhani zoti ju lehtesoft kete dhimbje aq te madhe per birin e saj. E dijm edhe ne dhimbjen tuaj e ndreuara familje e ngusht e agjes faredin edhe ne pra dy viteve perjetuame kete dhembje te rend qe te kallet zemra permbrenda nga merzija per humbjen e prindrit po. Ishalla t’çan Zoti nji strokë E te hupë ty me gjithë shokë. Me padurim po pres te mbaroje projekti i Thumanes per te filluar ndertimin e Shtepiave, Bravo tqoft hallall ishalla zoti ta shperbleft me xhenet o vlla Zoti inshallah me gjithat mirat shperblen na sbardhe ft 19 Maj 2019 Momenti kur Zoti shfaqet ne Xhenet! 215,691 Elvis Naci - Njeriu i fundit qe hyn ne xhenet [30. Pastaj vjen jeta e dytë, dita tjetër e botës tjetër, ku Allahu i Madhëruar i ringjall të gjitha krijesat e Në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë shkollor u vra me thikë L. 2007 17:24 / Postimi 28. Meqenëse Ai e do shumë krijesën e Tij, prandaj çdokush që sillet mirë me krijesën e Zotit, sikur e kënaq Zotin. Ai dëshironte të hidhej në zjarr, ndërsa Zoti e shpëton nga zjarri. 198 Zoti ynë thotë në Kuranin famëlartë: “O ju që keni besuar. “Të Zotit jemi dhe tek ai do t’kthehemi. Në emër të Allahut, Gjithëmëshirshmit, Mëshiruesit E për shkak të këtij durimi, Allahu i shpërblen ata me vende e pozitat më të larta në xhenet. Zoti i tha: “Ai që do të ketë pozitën me të ulët në xhenet, është ai njeri që do të dalë i fundit nga zjarri duke ecur këmbadoras. Sa i përket buxhetit ndoshta edhe për shkak të pandemisë, sipas buxhetit që na ka ardhur nga Ministria e Financave në buxhetin për vitin 2021 në kategoritë mallra dhe shërbime, subvencione dhe Ishalla zoti për xhenet . zoti te lasht shnosh ishlla allahu e Zoti ishalla e shpërblen me xhenet, ndërsa ti bëhu i fortë se na ke neve, vëllezërit e Kombëtares pranë”, shkruan Lenjani në Facebook. Transmetohet nga Ebu-l-Abbas Abdull-llah ibn Abbas ibn Abdul-Mutalib r. . O mëkatarë! Publicistja Kimete Berisha, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë Kurti për zbritjen e shtesave për pensionistët. 05. Ndaj këtyre fjalëve të Avdiajt ka reaguar edhe djali i furrëtarit që humbi jetën, Leutrim Qoçaj. “Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. 215-216] Pastaj Mesihu i Premtuar as tregon: Koha po kalon o njerëz – Vdekja po afrohet! (Dëgjoje këtë fjalim). " [El-Bekareh: 163] 5- البارئ -El-Barri’ – Shpikësi i pashëmbullt i çdo gjëje. por çka me bë po më dhimben në shpirt. Ramazani, ky muaj që Allahu i ka dhënë më shumë xhennet. - hahah Temë interesante. E ai që një agjëruesit i jep diç të pijë, atij Allahu i jep të pijë nga kroi im, ashtu që nuk do të ndjejë etje derisa të hyjë në xhenet. ESELAMU AEJKUM TENDERUAR DHESHUM TE RESPEKTUAR SHAIP BAJRAMI SIDHE FAZLI MUSLIU NJEHERIT MELEJU TJU PERSHENDES DUKE ELUTUR ALLAHUN TE GJITHMESHIRSHEM SEJUVE BASHKARISHT ME FAMILJEN TUAJ DHE ATA GJE KONTRIBUAN PERMU DHEPER FAMILJEN TIME ALLAHU TJU SHPERBLEN ME XHENET. Ju faleminderohem per pranimin e babes ne banjat e juaja dhe per kujdesin qe ja beni atje. Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. Zoti ka bërë gjëra të mëdha për ne, dhe jemi tërë gëzim. Muaji i Ramazanit është një nga periudhat më të rëndësishme fetare, sepse gjatë tij pastrohen shpirtrat, afrohen zemrat më pranë krijuesit të Tyre, hapen dyert e parajsës, shtohet mirëbërja; në këtë periudhë-muaj zbriti Kurani famëlartë, Muhamedit (a. Përgjigju Mirësitë i zgjerove dhe me shumicë më dhurove, qofsh lavdëruar dhe falënderuar Ti! Zoti ynë, Ti je bujar, nami Yt është i madh dhe mirësia Jote është më e madhja, më e përshtatshmja dhe më e lehta mirësi! Zoti ynë, ndaj Teje tregohet bindje, Ti e miraton dhe e shpërblen; ndaj Teje shfaqet kundërshtim, Ti e fal! Pershendetje, ishalla Zoti ju shperblen me te gjiha tmira per ket faqe amo sikur tkishit mundsi te beni nji spjegim si falet namazi i sunetve a osht i njejt siq e kini pershkru ju 4 rekate sunet te njejta me 4rekate farz te drekes, gjithashtu kisha dasht me dit se si falet namazi i taravive nese kishit mujt mema kthy nji pergjigje. Ndaj këtyre fjalëve të Avdiajt ka reaguar edhe djali i furrëtarit që humbi jetën, Leutrim Qoçaj. Ishalla zoti ju shperblen per kontributin qe e jepni ju dhe perdsoneli i juaj. Shprehim ngushëllimet më të sinqerta tek familjarët e të ndjerit dhe shpresojmë që Zoti ta shpërblen me Xhenet. Lidhja Islame Shqiptare: http://www. Ishalla zoti për xhenet. 171w 1 like. Në këtë njësi pothuajse të gjithë pacientët po arrijnë të marrin frymë fal oksigjenit. “Ishalla zoti më çon në xhenet”, ka shkruar ai. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. “Ishalla zoti ne xhenet”, ka shkruar në facebook, Pajtim Morina në foton e postuar të Dr. Ishalla Zoti te shperblen me xhenet. Bëj të rikthehen robërit tanë, o Zot, ashtu si përrenjtë në jug. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Sadaka të cilën e japim ne për të vdekurit tonë, do të jetë një dhuratë e madhe për ta, dhe bashkë me lutjen për faljen e mëkateve të tyre, është mirësi e madhe për shkak të cilës Allahu i Madhërishëm do t’ua falë disa mëkate të caktuara, të cilat ata i kishin mbi vete. Zoti ia jep rastin njeriut me miliona herë që të shpëtojë e të shpërblehet”, shtoi Gjergji. Shqiptarët bashkohen me dhembjen e Mavrajt, ja super-mesazhi i Canës - Bashkë në fitore, bashkë edhe në dhembje. ” (Kurani Famëlartë 6:104) “Ai është i Pari dhe i Fundit, i Dukshmi dhe i Padukshmi. a. Pranoj ngushllimet tona per humbjen e babit ishallah allahu e shperblen me xhennet e ty dhe familjes tende ua shton durimin . Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. info. Si rezultat i kësaj, Allahu xh. Policia njoftoi se i riu ndërroi jetë pasi nuk arriti t’i bëntë ballë plagëve të shkaktuara nga mjeti i mprehtë-thika. U kujtojmë se ALBULENA për herë të dytë ka siguruar medaljen e Bronzt ne Kampionatin Evropian për U21 ne vitet 2019 dhe 2020 dhe ka një Medalje të Bronzt Pra, Zoti – i Gjithëfuqishmi dhe i Lartmadheruari – do ta heq mbulesën e Tij dhe do ti nderoj ata dhe do ti mbuloj me Dritën e Tij, të cilën, po mos të kishte Dashtë Allahu- i Lartësuar që të digjen ata, do ti kishte djegur ata. Sot në vendlindjen e tij në Has të Prizrenit, qindra banorë i dhanë lamtumirën e fundit furrtarit 53-vjeçar Qerim Çoçaj. Ishalla zoti për xhenet. Ajo ka qenë gruaja e Profetit alejhi selam në këtë botë dhe do të jetë gruaja e tij edhe në xhenet. Ajo i përkiste fesë së Ibrahimit, monoteizmit. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. S’mujta me bërë asgjë tjetër veçse të të shtrëngoja fort e të përqafoja në krahët e mi. SI TË NDËRTOSH NJË SHTËPI NË XHENET? Zgjodhëm për ju; Feb 16, 2015. “Ju njoftojmë të gjithë farefisin shok miq sot ndërroi jetë gjyshi Hasan Sadiku, ishalla zoti në xhehnet e ka shpërbly”, ka shkruar nipi i tij. com Paraqet Ligjëratë Islame me temë: "Si i shpërblen Allahu agjëruesit" Ligj Thotë Ibnul Xheuzi: e qëndron me të dyzët vjet, dhe në këmbët e saj ka tilhal që lëvizin dhe lëshojnë një mëlodi, dhe po mos ta kishte shkruajtur Zoti xh. Dhe si rrjedhojë e durimit të tyre, Allahu i përgëzon me dy gjëra që janë shumë të dashura për ta; me bekim dhe mëshirë nga Zoti i tyre. Heti Mustafë aga në këto anë Bejtexhi i parë me nam, Ka harru me kë po flet Për Shkodranë bejte po qet. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Se ju çon Zoti n’xhenet, se ju shpërblen Zoti n Elidona ishte nje vajze e zakonshme shqiptare e lindur ne ne Tropoje me 27 Korrik 1990, ajo u diplomua ne Universitetin Luigj Gurakuqi ne Shkoder. të thotë hapur e jo fshehur: “Familjarët e Ebu filanit (Talibit) nuk janë mbrojtësit dhe ndihmuesit e mi. . Postimi i plotë: Të Allahut jemi dhe te ai dot kthehemi. Ajo është dëshira për pasuri. U përmalluan shpirtrat e tyre me lajmet e Xhenetit dhe e vërtetuan atë me vepra të mira. 2015 ne stadiumin e qytetit ne Ferizaj duke filluar nga ora 13. Ishalla zoti për xhenet. por çka me bë po më dhimben në shpirt. Sidomos atëherë kur janë të moshuar, prindërit kanë nevojë që fëmijët e tyre të jenë afër, me ndihmën e moralet e tyre. Pak flisnim per kete por shume i qendronim njeri tjetrit Pran me miresite e kesaj bote. NGUSHLLIME EDHE NGA UNE INSHALLA ALLAHU I SHPERBLEN ME XHENET  Ezani - Hoxhë:Jakup Asipi "Allahu e mëshiroftë!" na mungon i nderum molla jakup hasipi ALLAHU te shprebleft me xhehnet ishalla furdaus allahu xh. Një nga format me të cilat Zoti e ndëshkon robin është edhe zhveshja nga devotshmëria. Me te vetmin qellim per ta adhuruar ndonse nuk ka nevoje se eshte Vete i Lavderuar. Në botërat që ne nuk mundemi t’i shohim me sytë e kësaj bote, aromat e mira janë si çelësat që hapin thesaret e fshehta. Djali i të ndjerit, Leutrimi, ka ftuar familjen e shoferit të kamionit që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Ramës. sh. Sot ndërroj jetë Valoni , kusha jonë pas diagnostifikimit me virusin Covid19. (Kosova Sot) Zoti Edvin -Rama me keto veprime qe ben ,ne njerin krah per ti thene BE dhe U. Ju faleminderohem per pranimin e babes ne banjat e juaja dhe per kujdesin qe ja beni atje. … -Të nxitojë në bërjen e veprave të mira, sepse Allahu i Lartësuar thotë: "Dhe ngutuni (me punë që meritoni) në falje mëkatesh nga Zoti juaj dhe për një xhenet, gjerësia e të cilit është si gjerësia e qiejve dhe e tokës. Njeriu mendoi me vete:Sigurisht ky qen është i etur ashtu si isha unë më parë. “InshaAllah Zoti te shpërblen me Xhenet, Valon. E di, që deri sa të shoh dot diellin e yjet do të jesh me mua, e bukur dhe e fortë si askush. O biri Ademit: Të kam kërkuar ujë me pi e nuk me ke dhënë. ishalla zoti ju shperblen ne xhenet , Metush Basha nga Zvicra LAVDI December 7, 2014 at 11:44am Likoshani dje,sot,nesër. Po osht me tshk***hy ropt ty edhe atij qe tka ble makine ty o kalamo ropq*m. Përmes kësaj faqje në Facebook synojmë të ju ofrojmë bukuritë e fshatit Likoshan, edhe disa gjëra të tjera të kaluarës ,dhe aktuale ! Metush Basha, Inderuari profesor i imi i viteve 80 me rrin gjithmon ne kujtimet tona te pa harruar dhe ne zemren time me sjelljet e juaja qe ishin te urta dhe me zemren e juaj te embel qe kishit . 5 mos More Ngushllim familjes e kujdestarin Sabit inshalla Zoti e shperblen me xhenet. ” Ebu Hamid El (kur të jetë e nevojshme) do të bëjë xhihad, jo atyre që vazhdimisht luftojnë me shpatë. Tahir Murtezaj : Kjo nenë ka qenë shume e fortë, duke pritur me vite të tera qe ti kthenen me të dashurit bijtë sajë atdhetarë nga burgjet Jugosllave Jusuf Ejupi: Te rroni e ta kujtoni nenen,o Xun. Sipas rrëfimit të Ebu Hurejres (r. Blakçori iu bënë thirrje qytetarëve për respektim të masave anti-COVID. Tashmë ajo troket në dhjetë netët më të mira të vitit, në netët e fundit të muajit Ramazan, për të cilat Zoti thotë: “Pasha agimin. Se v d iq edhe Zemra jeme paty o shpirti babit. se All-llahu i Madhë­rishëm ka thënë: “Vërtet All-llahu i ka përcaktuar cilat janë veprat e mira e cilat të këqija, pastaj i ka sqaruar ato: Kush dëshiron me zemër të bëjë një vepër të mirë, por nuk mund ta kryejë, All-llahu në tërësi do t’ia shkruajë Në këto ditë të vështira për Shqipërinë, pushteti vendor ka nisur shpërndarjen e ndihmave me ushqime për familjet në nevojë, por edhe për ata që ende po qënd Genta zemer e di qe ska fjale qe ta hek merzine sot por bonu e fort per hir te femijeve tu se kan nevoj per ty. Ishalla karma bon punen e vet edhe shef zoti tngordhesh ene ti si klysh mor fmi ku*ve. “Unë jom biri i të ndjerit. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Ende nga asnjë shoqatë respektabile nuk ka vendime të prera si të veprohet me barna imunosupresive , por kjo gjithnjë duhet të vendoset nga mjeku reumatolog. Drilon Gashi: Jo vetëm me evolucionin por unë mendosj se shumë prej hoxhallarë bien në kontraditë me islamin, sipas meje dhe asaj që kam studiuar. Duhet me pas shumë kujdes distancën me mbajt, pastërtinë me e mbajt qysh na kanë [03/13/15] Kryesia e kf " Lepenci" sonte ka mbajtur takimin e regullt punues ku ne rend te dites ishte pregaditja para ndeshjes se pare te sezonit pranveror qe zhvillohet kete te Diele me 15. Për të gjithë ata që u shqetësuan, Sinani është shëndosh e mirë dhe nuk ishte gjë tjetër veçse “viktimë” e disa portaleve, qëllimi kryesor i të cilave duket se nuk është informimi i publikut. a. 06. Se vdiq edhe Zemra jeme paty o shpirti babit”! Ishalla zoti për xhenet. Por jeta e njeriut rrotullohet. Shumë këtë ekip e falënderoj ishalla çdo kund kështu janë duke i përcjell në këtë gjendje…. 327, datë 23. a. Valonin do e perkujtojm përherë si një djal të urtë e shumë të respektushëm”, ka shkruar një familjar. Ishte ora rreth 9:42 e mëngjesit, kur një makinë Honda CRV u përplas me një Chevrolet Corvette, në pjesën e […] Ishte një luftë ku të gjithë dhanë diçka. Pas Sabriut, një tjetër këngëtar shqiptar “vdes”, sipas portaleve. Pasi mora lajmin për tërmetin, unë ı telefonova Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe i urova të shkuara”, deklaroi Erdogan. Dashuria-Ndjenja Me E Bukur Ne Bote . Pusho e qete zemra e jem. “ (Buhariu dhe Muslimi) Ka ndërruar jetë doktori i njohur nga Astrazupi i Malishevës, Dr. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen ”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Ligjeratë islame ne gjuhen shqipe. Ata 5 milion njerëz të veshur me ihram nuk janë njëlloj tek Zoti. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. E pyetën: O i Dërguari i Allahut cilat janë ato? Tha: Shirku (t`i besh Allahu ortak ne adhurim) ndaj Allahut, magjia, vrasja e nje njeriu qe Zoti e ka ndaluar, vetem se me te drejte, ngrenia e kamates, konsumimi i pasurise se jetimit, zbrapsja ne perballjen me armikun dhe akuza (shpifjet) ndaj besimtareve te ndershme. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e tij. Valon Rrahimi, ka ndërruar jetë, si pasojë e infektimit me këtë virus. E parase të shqetësohet vajza e tij e vetme, Sinani i ka paraprirë duke i dërguar lajmin me një reagim epik. f_____905. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur djali i tij, Pajtimi. Zoti e shperblen agjeruesin pa kufi. Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. Njeriu thotë: O Zoti im si me të dhënë me pi ujë kur Ti je Zot i të gjithë botëve. Disa dhanë më pak por disa i dhanë të gjitha. Agjërimin neve na e ka përshkruar dhe na e ka trajtuar me të gjitha hollësitë i Dërguari i Allahut. Unë n’Ulqin s’desha me ardhë Ngrënësi i Kamatës—— —– Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës nga hoxha i nderuar Bedri Lika ku në videon e më poshtme hoxha i nderuar Bedri Lika flet për temën: “Ngrënësi i Kamatës”, ku e lusim Allahun (Subhanehu we te’ala) që ta mëshiron dhe shpërblen me Xhenet për Përshëndetje për të gjithë. a. NJEHERIT JU INFORMOJ SEUN IRFAN XHAFERI NGA FSHATI FORIN KOMUNAE GOSTIVARIT NGA SHOQATA HUMANUTARE PRESHEVA MEDVEGJA DHE Xheneta zoti kabull. “Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. Ti se bashku i nderuar,sado te jen implikimi perzierjet,,me ne ose pa ne jeta vazhdon aq sa zoti e ka caktu,gjerat e perbashketa jemi njerz,kemi nje natyralitet,duam te drejten hakun jeten urrejm padrejtesit,kemi nje burim krijimi ullzimi sistem funksioni,,domosdoshmerit,e jetes jan njohja jetes ligjeve te saj dhe lilljet me zotin ,sepse krijoj dhe ullzoj,mundet qe dikish te nisin maqinen ,pa ber kurs Amr Ibn Aasi r. Tutje […] Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. 0. Ishalla zoti për xhenet. Ngushllime February Ngushellime Majlinda, ishallah shpirti i saj shkon ne xhenet. Shtini mrena, o për me fjetë. Stuhia e erës rrënonte dhe përpinte gjithçka tjetër, përveç vendit ku qëndronte Hudi alejhi selam dhe ithtarët e tij. Ishalla zoti për xhenet. ), i Dërguari i Allahut […] Ngushllime per familjen e agjit Faredin e ishalla te ndjerin zoti shperblen me gjenet . Zoti i past Shpërbly me Parajsen e Xhenetit. 4- لإلها - El-Ilah – i Adhuruari. Ejani t’ju lexoj atë që me të vërtetë ju ndaloi Zoti juaj, të mos i shoqëroni Atij asnjë send, të silleni mirë me prindërit, të mos i vrisni fëmijët tuaj për shkak të varfërisë, sepse Ne ju ushqejmë juve dhe ata, të mos u afroheni veprave të shëmtuara të hapta apo të fshehta qofshin, mos e vrisni atë që e ndaloi Atë që do të ma kthejë Zoti e shpërbleftë me të mira, e shpëtoftë nga zjarri dhe u tregoftw bujar me të Ditën e Llogarisë”. Dhe nuk kërkoi asgjë si shpërblim dhe nuk u ankua asnjëherë dhe nuk e anashkaloi dashurinë e saj asnjë ditë nga ditët! A ka mundësi ta shpërblen ndokush nënën e vet me atë që e meriton?!! Përveç se Allahut askush tjetër jo! Zoti ynë, shpërbleji nënat e tona me Xhenetin më të lartë dhe mundësona bashkimin me to në Xhenet! Ishalla zoti për xhenet. Qaq mbon t'lumtur sa m'hyp n'qiellin e 7, kur m'thot "Ti je gjysma e shpirtit tim" me bahet zemra mal! - Pershendetje dashta me jau kallxu edhe un ni histori edhe mi than do qikave qe mos mu dorzu n'qofse ja vlen per ni djal. poo unn po ju lutna me shpirt me ndimonii si te veproj see shumm keqq jamm i kamm 24 Kështu pra, ai i cili bën durim në rast fatkeqësie dëshmon me zemër dhe me vepër se çdo gjë është pronë e Allahut dhe se çdo gjë vetëm tek Ai do të kthehet. “Unë jom biri i të ndjerit. Jemi në shekullin 21, bota po ec me hapa të mëdhenj drejt zhvillimit. Shkrimtari i madh ndërroi jetë rreth orës 16:00 në sanatoriumin e Tiranës, ku ishte shtruar prej 9 ditësh pas një sëmundje të rëndë në mushkëri që e mundonte prej kohësh. Jam me ni djal qe 4 vjet per 5 po hyjna, n'fillim Babai i tij përmes një postimi në Facebook ka shkruar edhe disa fjalë shumë prekëse për djalin e tij. Shumë këtë ekip e falënderoj ishalla çdo kund kështu janë duke i përcjell në këtë gjendje… Kur Zoti i bëri robërit e Sionit të kthehen, na u duk si ëndërr. Zoti i Madhëruar thotë: Filani, robi Im të ka kërkuar me pi ujë dhe nuk i ke dhënë. Nji mosorganizim i frikshem, kishe 5-10 civila policiet qe as pergjigje nuk dishin me te dhan…dmth rrishin kot. Pra me pak vepër e me sinqeritet shtohet shpërblimi. Familjare,Miq,Shoke ju njoftoj se sot me daten 31. Ishalla zoti ju shperblen per kontributin qe e jepni ju dhe perdsoneli i juaj. [2] E shënon ibn Sinij në librin e tij (Amel el jevmi ve lejleh, f. Revista "Dituria Islame" nr. Allahu ne xhenet te vdekurit Amin. Ishalla ke shku n´xhenet E ishalla nalt te ret ti na pret Vllau jon kthehu se shum tdojm Edi jon veq fjal amo na kurr stharrojm Kena nejt bashk e shum kena kesh Ato dit e di qe skthehen ma mes nesh Qu vlla pa ty sje ka mujm ma Krejtve Zoti jau kthen kan me pa Fotografia jote lot po mi qet per toke Si ni engjull i pa fajshum shkove prej ksaj bote Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. " [El-A’la: 1]. (Nesaiu dhe e ka saktësuar Hakimi) Me anë të këtij hadithi kuptojmë se Allahu (xh. me daten 17. Ishte duke vashduar Afinitorin dhe por me rezultate sipas mjekut. Je viktimë e pabesisë, por je simbol i krenarisë … Motra ime u prefsh e qet e n’xhenet ishalla kemi me t’gjet, dheu yt qoft i lehtë … E ai që t’mori jetën ty, ai i pabesi, ai shpejt do t’ngordhi , nuk do tvdesi …”, shkruan vëllai i saj Bledi Demiraj në rrjete sociale. Kënaqësia më e madhe në Xhenet! XHAMIAMBRET-Aug 25, 2014 0. Ai sprovon me pasuri dhe me varfëri. 5. Këtu do të përpiqemi të përcjellim dy fjalë të bekuara të të Dërguarit të Allahut lidhur me rëndësinë e agjërimit, që na kanë arritur neve. s. Është vertet dhimbje e madhe shpirtërore ti shohësh Shqiponjet ne këtë gjendje. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Pavarësia e Kosovës është e paguar me gjak, djersë dhe lot. ” (Ibn Kajjim, El Feuaid- 156) – Transmeton Aisha, Zoti qofte I kenaqur me te, se kur i Derguari i Zotit, paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi te, ankohej nga ndonje semundje, Xhibrili i… Read More » Contextual translation of "lustgård" from Swedish into Albanian. B. Paçka se këngëtari ishte dhe është shëndoshë e mirë. 2 190 Páči sa mi to · 753 o tomto hovoria. E shoh duke ngrënë nga frutat e xhenetit dhe duke pirë nga lumenjtë e tij. Te Zotit jemi te Zoti do te kthehemi! Ka kaluar ne boten e perjetshme Ekrem Tahiri, baba i Shenoll Tahirit. Së pari ngushllime Semrës për humbjen e babait të saj, inshalla zoti e shpërblen me xhenet. A nuk e ke ditur se sikur t’i ndihmosh me ushqim atë shpërblim do ta kishe të siguruar te Unë. Zendeli – Zoti ishallah me xhenet e shpërblen, Allahu (f. Para tre ditesh u shtrua ne spital per uje ne mushkri dhe e vendosen ne oksigjen. Zoti e sheh punën e secilit dhe e shpërblen. ” (El-Enbija, 107) Zoti i Lartmadhëruar e ka pajisur zemrën e Muhamedit s. Të orvatemi të jemi në krah më botën që punon e zhvillohet. Nese doni te dini se cila eshte pamja e banoreve te xhenetit,ate e pershkruan Muhamedi a. ), pejgamber si udhëzues për njerëzit, dallues mes të mirës e të keqes, udhërëfyes kah mirësia dhe dallues i Përderisa përmendja e Allahut do të ekzistojë në Xhenet, na u bë e ditur se ajo është kënaqësi. nga i Dërguari i All-llahut s. “Ishalla zoti më çon në xhenet”, ka shkruar me ironi ai. Zoti ju dhashtë durimin Prindërve ,mbarë familjes e farefisit Zoti e mëshiroftë dhe e bëftë nga banorët e xhehnetit Fatmirin. " Me rënien e pikës së parë të gjakut të tij në tokë, shehidit i falen të gjitha mëkatet, e sheh vendin e tij në xhenet, Allahu xh. com Sot rreth orës 10:10, në afërsi të shkollave që ndodhen në lagjen “Bajram Curri” në Prizren, ka ndodhur një incident i rëndë me ç’rast ka humbur jetën një 15 vjeçar si pasojë ” Forme e braktisjes se Kur’anit eshte edhe braktisja e mjekimit dhe sherimit me Kur’an. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen ”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Gjithmon ne zemrat tona baba Is. Ishalla e shperblen zoti me xhenet e ata që janë lënduar shërohen sa më shpejtë”, ka thënë ai për Tv Dukagjinin. Lidhur me profetin Hud alejhi selam, Zoti e shpëtoi nga ky dënim i frikshëm dhe i tmerrshëm. 2016, kanë përcaktuar strukturën e vitit të ri shkollor për gjithë sistemin shkollor parauniversitar. By. s. Të gjithë janë veshur me rrobën e haxhit dhe e kryejnë atë, por tek Zoti ka njerëz që e kuptojnë se çfarë po bëjnë, ka edhe shumë të tjerë që vetëm bëjnë veprimet e haxhit pa e ndjerë esencën dhe thelbin e haxhit. TIRANE- Shuhet në moshën 85-vjeçare kolosi i letrave shqipe, Dritëro Agolli. Jete e pafund me mrekulli te paimagjinueshme. Ju perqafojm shume une dhe rajana. Ai i cili i mëson përmendësh dhe vepron me kuptimin e këtyre emrave do të hyjë në xhenet. Fshehtësitë dhe rregullat e agjërimit; Si shperblen Zoti per veprat e mira dhe per Kurse në raste të tjera ka thënë: “Cilin ushqim apo pije që ia dëshiron njeriut vetja, t’ia pengojë agjërimi, Zoti ia shpërblen njeriut në xhenet nga frutat dhe burimet e xhenetit!” “Në xhenet është një portë nga hyjnë vetëm ata që mbajnë agjërim!” “Po qe se ai që agjëron, e siguron ushqimin e vet nga gjërat Zoti nxhenet. Megjithatë, kurrë nuk ishte përulur para idhujve. January 19, 2021 gazetadirekte HOME No Comment on E dhimshme…I biri 15 vjeç humbi jetën pasi u zu me shokët, ta prek shpirtin babai shqiptar: Ishalla takohemi në xhenet o bir! data-full-width-responsive="true"> Ai është informuar nga familjarët në ‘Viber’ në lidhje me atë çfarë mediat kishin shkruar për të, por përgjigjja e tij ishte paksa befasuese. Një ditë më parë, pak pasi i njëjti kishte kaluar rrugën së bashku me nipërit e tij, një kamion që kishte humbur kontrollin e goditi dhe e la pa shenja jete. Ishalla zoti për xhenet. Allahu eshte Zoti yne Ai na ka krijuar Ai na furnizon ndaj duhet adhuruar. Ishalla zoti për xhenet. i zgjedh me te miret per vete ngushllim e mosu merzitni ka mbete me than. Por, përse Allahu i sprovon robërit e Tij? Sepse Ai me anë të sprovimit i pastron nga gjynahet dhe i lartëson në xhenet. -Pjesa e katërt- Pastaj autori Ebu Xhafer Et-Tahauij -Allahu e mëshiroftë- në lidhje me njësimin e Allahut të madhëruar, apo teuhidin, thotë: [të kapur fort pas tij]. ” 6. Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni Zoti ynë, shpërbleji nënat e tona me Xhenetin më të lartë dhe mundësona bashkimin me to në Xhenet! Nga arabishtja: Irfan JAHIU (Visited 73 times, 1 visits today) Besimi në Ditën e Gjykimit Muslimani beson se kjo jetë ka një orë të caktuar në të cilën ajo mbaron, dhe një ditë të fundit, pas së cilës nuk ka ditë tjetër. Valon Rrahimi, ka ndërruar jetë, si pasojë e infektimit me këtë virus. Përgjegjësi i Mjekësisë Sportive, Artan Ahmeti për KosovaPress … 10. Një aksident tragjik me pasojë vdekjen e një çifti shqiptar nga Malësia e Malit të Zi, ka ndodhur në SHBA. por çka me bë po më dhimben në shpirt”, ka thënë ai. A të ka marrë malli për xhenet?! Nëse je përmalluar për xhenetin dhe të mirat e tij, dije se edhe ai është përmalluar për ty! I Dërguari i Allahut(alejhi salatu ue selam) ka thënë: ”Çdo ditë që kalon, Xheneti lutet dhe thotë: O Zot, frutat e mi janë pjekur, lumenjtë e mi janë rregulluar dhe […] Lajmin për vdekjen e tij e kanë dhënë familjarë të të ndjerit, përmes njoftimeve në Facebook. . 2. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. kudo qe shkojna kur duhet per njeni tjr bashkohemi dhe dote jena Gjithmon te bashkuar sbashku dote kena ma leht ta kalojna qdo Veshtersi. . “InshaAllah Zoti te shpërblen me Xhenet, Valon. Ki frikë Allahun me devotshmëri sepse: “Më i nderuari prej jush tek Allahu është ai që i frikësohet më shumë Atij. Ndoshta edhe do shpetojë! Por Zoti e ka ditë se s’ka qenë ai djal për ty edhe shpirtin ta ka marrë, n'dorën e tij mos me t’lanë Vdiqe motër, por siç ka hije, me nder i le krejt ç’ka kie Je viktimë e pabesisë, por je simbol i krenarisë Motra ime u prefsh e qet e n'xhenet ishalla kemi me t’gjet, dheu yt qoft i “Vdes” sipas mediave, një tjetër këngëtar… Reagon vajza e tij! Pak javë më parë u përhap me shpejtësi një lajm i rremë se Sabri Fejzullahu kishte ndërruar jetë. Mos mërziteni, Zoti n’xhenet! Zoti n’xhenet ju per­pjekt! Kur është vdekje e ndonjë plaku në atë lagje dëgjohet shprehja: “Asht dek me ren”. Është përmendur në fjalën e Allahut: " Madhëroje Emrin e Zotit tënd më të Lartit. Zoti ne xhenet ishalla ️ Gjyshi im Niman Strana ndrroj jet inshallah Allahu e shperblen me xhenet. Kam nje nga prinderit nenen me Kancer. Një i moshuar nga Meka u afrua dhe i tha: “Qyteti ynë është në gjendje të vështirë dhe ditët e haxhit janë të pakta, sezoni i tij është i caktuar dhe dyert e fitimit janë të mbyllura. Me dhasht Zoti imer e do ti kompenzoj. 2 227 Páči sa mi to · 864 o tomto hovoria. Bab, shpirti në xhenet inshallah,”- shkruan djali i biznesmenit të ndjerë, Naim Muaji i Ramazanit është një nga periudhat më të rëndësishme fetare, sepse gjatë tij pastrohen shpirtrat, afrohen zemrat më pranë krijuesit të Tyre, hapen dyert e parajsës, shtohet mirëbërja; në këtë periudhë-muaj zbriti Kurani famëlartë, Muhamedit (a. ) të gjitha të mirat ia dhashtë në jetën e varrit dhe në vendin ku qëndrojnë shpirtërat e njerëzve të mirë, paraparë nga i Madhi Zot. 4, f. por çka me bë po më dhimben në shpirt”, ka thënë ai për Tv Dukagjini. a. Përmes kësaj faqje në Facebook synojmë të ju ofrojmë bukuritë e fshatit Likoshan, edhe disa gjëra të tjera të kaluarës ,dhe aktuale ! qka me shkru more vlla qe gishtat spo levizin me shkru perkujtim per kete trim qe na ka zbardh ftyren ne mbaare globin ,Me 35 vjet fillon jeta e nuk perfundon, me duket edhe sot e pabesushme , Por besimi shkoi vetem fizikisht nga ne , gjithmone do te jesh ne kujtimet tona , me plot zemer kam shkruar ne faqen time per sukseset e Besimit , kjo eshte pak e veshtire te shkruhet. s. Babai i tij përmes një postimi në Facebook ka shkruar edhe disa […] Mbushet me pacientë Mjekësia Sportive, apelohet për kujdes 20 Mars 2021 Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19 ka bërë që në Mjekësinë Sportive të jenë të lirë vetëm edhe 5 shtretër, pasi 90 të tjerë janë të zënë me pacientë të infektuar. delfina (Freitag, 24 September 2010 18:26) Lajmi është bërë i ditur nga të afërmit e tij në rrjetet sociale ndërkohë që po raportohet se ai ka qenë i prekur me Covid-19. v. Zoti kabull edhe ju tjerve. Ndaj këtyre fjalëve të Avdiajt ka reaguar edhe djali i furrëtarit që humbi jetën, Leutrim Qoçaj. Është përmendur në fjalën e Allahut: "Dhe Ilahu (i Adhuruari) juaj është Një i Adhuruar i vetëm. Kisha pas dëshirë kushdo tjetër të iu ndihmojë familjeve tjera…Bravo Rina Balaj, Ishalla Zoti ta shpërblen! Të don Nagipi me zemër”, kanë qenë fjalët e tij. Keto 4 fjale ia fshijne nga mendja e tij c'do stres dhe lodhje qe ka kaluar ne ate bote. sh. Ishalla ngjenet Oct 22, 2015. Mbyllja e sheshit të depozitimit të mbetjeve në Porto Romano dhe transferimi i mbetjeve të saj drejt inceneratorit të Sharrës pritet t’i sjellë më shumë se 100 milionë euro të ardhura shtesë kompanisë kontroverse koncesionare “Integrated Energy”. merrni falas sherbime falas, varësisht nga lloji i pakos që ju zgjedhni për realizimin e dasmës suaj, si: - 1 Photoshooting - 1 LoveStory - 1 Komplet të ftesave për dasmën tuaj, deri në 150 persona. Ramë Morina. s:”E shoh në xhenet duke fluturuar me dy krahë diamanti, të cilët ia ka dhënë Zoti. s. S. Këtu do të përpiqemi të përcjellim nja dy fjalë të bekuara të të Dërguarit të Allahut lidhur me rëndësinë e agjërimit, që na kanë arritur neve. Sipas rrëfimit të Ebu Hurejres (r. Mësimi i nëntë: Besimi në Allah. Atëherë goja jonë u mbush me qeshje dhe gjuha jonë me këngë gëzimi, atëherë thuhej midis kombeve: "Zoti ka bërë gjëra të mëdha për ta". Mbase ne momentet e fundit mbase ka me shprese kte e di vetem zoti. Njeriu zbriti në pus dhe e mbushi këpucën e tij me ujë, pastaj doli nga pusi dhe i dha qenit të pinte ujë. Kënga e hyrive në Xhenet. s) na tregon se: Me këtë foto dua të tregoj që populli shqiptar është i bashkuar, paqësor, dhe që ne ndajmë dhimbjen e thellë me miqtë tanë. Duket se këtë lajm e ka marrë me shumë sportivitet dhe shumë mirë ka bërë. Ndaj këtyre fjalëve të Avdijës ka reaguar edhe djali i furrtarit që humbi jetën, Leutrim Çoçaj. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Tre ditë pas vdekjes së Ebu Talibit, Profetit alejhi selam i vdes dhe një njeri tjetër shumë i dashur, gruaja e tij Hadixheja, Zoti qoftë i kënaqur me të. Aty e kuptova që ti më ike e nuk do të ke më afër vetes. s thotë: "Në Xhenet gjendet një pemë nën të cilën udhëton kalorësi më një kalë të shpejtë njëqind vite dhe nuk e kalon atë. ” Duke parë që Ebu Bekri kishte sakrifikuar shumë, para se të vdesë, Ne besojmë se jeta është dhuratë nga Zoti, dhe, si çdo dhuratë nga Zoti, duhet të përdoret me përgjegjësi, sepse Zoti shpërblen njeriun varësisht nga si e ka përdorur këtë dhuratë, që është jeta. Në bazë te këtij rezultati nga Federata Botërore e Karatesë (WKF) renditet e 10 ta në ranglistën e publikuar ditë me parë, duke lenë mbrapa garues me përvojë me te madhe. Pasha Allahun, tani jam duke e parë vendim tim në Xhenet!”” Allahu i Madhëruar thotë: “Me të vërtetë, atyre që thonë: “Zoti ynë është Allahu”, e pastaj vazhdojnë të vendosur në rrugën e drejtë, do t’u zbresin engjëjt (para vdekjes) e do t’u thonë: “Mos u frikësoni dhe mos u pikëlloni! Dhe gëzojuni Xhenetit nen malli oka me myt beso qe du te perqafoi beso qe saher ne enderr te shoh saher lotoj teper koka keq nime sdi qysh met bind mall e kom me plot kuptim me thon fjalen prind duhesh mem kuptu qe mkan shku ne ahiret ishalla o zot mi shperblen me xhenet skom per kon me jetu kallxom ma keq a ka pritemni prind e mi se na nat dynja kem meu pa Floriani Musai a. s. s ,ai ka qene 60 pash mbi siperfaqen e Epigraf “Sytë nuk mund të arrijnë tek Ai, por Ai arrin te sytë…. Ebu Derdaja, kur dëgjoi për dëshirën e gruas së vet, i tha: Gruaja ime, nëse dëshiron të jesh gruaja ime në Xhenet, me lejen e Allahut, dhe unë vdes para teje, atëherë mos u marto me tjetër në dynja. në këtë Faqe. 🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲 Ishalla zoti për xhenet . 15/01/2015 . por çka me bë po më dhimben në shpirt”. “Faleminderit kësaj ekipe ishalla zoti i shpërblen… Këmbët më kanë dhembur, duart më kanë dhembur natën ma kanë bërë testin ama mirë jam…. Autori me këto fjalë shpreh qëndrimin që duhet të mbajë besimtari në lidhje me njësimin e Allahut të madhëruar apo teuhidin, sepse […] Qerimin s’kem fjalë tjetër pos ishalla zoti e ka shpërblye me xhenet një njeri me gjitha të mirat me gjithë këtë sakrificë që e ka bo”, thotë ai, duke shtuar se ishte shumë zemërgjerë. Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. 00. s. Ndërkaq, hoxhë Drilon Gashi është pyetur nëse një i krishterë mund të shkojë në xhenet, sipas fesë Islame. 198 ‘Kriza’ e mbetjeve urbane në Durrës shpërblen inceneratorin e Sharrës. 10. VarrimiRead More 15-vjeçari shqiptar humbi jetën pas zënkës me shokët, rrëqeth me fjalët babai: Ishalla takohemi në xhenet o bir Sot rreth orës 10:10, në afërsi të shkollave që ndodhen në lagjen “Bajram Curri” në Prizren , ka ndodhur nje i nc ident i rëndë me ç’rast ka humbur jetën një 15 vjeçar si p aso jë e p lag ëve të marrura Edhe njKk vi kti më nga koronavirusi është shënuar sot në Komunën e Podujevës. Një ish hendbollist ,një njeri shembull i urtë, i fortë dhe me respekt të madh ! Agjërimin neve na e ka përshkruar dhe na e ka trajtuar me të gjitha hollësitë i Dërguari i Allahut. Pasi e zuri gjumi, ia nxori një brinjë dhe vendin e saj e mbushi me mish. Ishalla zoti për xhenet. Namazi i vitrit Shkëputur nga libri “Fikhu Suneh” Autor: Sejjid Sabik Përkthyer nga një grup përkthyesish Nxjerrja e Haditheve me gjykimet e shejh Albanit: Rrugetepaqes. Mësimi përmendësh dhe të vepruarit me kuptimin e Emrave të Allahut. Bëhet fjalë për këngëtarin Sinan Vllasaliu. Falënderimi absolut i takon Allahut! Mëshira, lavdërimi edhe paqja qofshin mbi të Dërguarin e Allahut! Fillimisht na duhet të theksojmë se muslimanit/es të rritur që nuk i di dispozitat e domosdoshme fetare që kanë të bëjnë me bindjet dhe adhurimet e obliguara islame, si p. Ai është i Dijshëm për gjithçka”. sh. s. Vërtet, këto janë këshilla, prandaj kush dëshiron, e gjen rrugën që e çon te Zoti i vet. Bota ime ndryshoi, sytë e mi nuk qeshin, vetëm qajnë. Ma shumë kam pas qejf me qenë familja ime në vend të tyre. Koha ecën. “Po kështu edhe Zoti neveritet nëse dikush sillet me mospërfillje me krijesën e Tij. v. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. ), i Dërguari i Allahut paqja qoftë mbi të ka thënë: “Allahu ka urdhëruar kështu: “Çdo akt i njeriut është për vetë atë, me përjashtim të agjërimit. Berisha përmes një shkrimi në Facebook shkruan “kollaj me pleq”, gjersa rrëfen sesi nëna e saj nuk merr pension të punës për shkak se shteti nuk ia numëron dy javët e plotësuar stazhin prej 15-të vjetësh, shkruan Ballkani. Po ju mund të doni diçka, veç es selam alejkum e rahmetullahi ve bereketuhu elhamdulilah mire po kjo sdo të thot qe ju te ndaloni me kaq po inshAlla pune te pa lodhshme e ju shperbleft i madhi Allah me xhenet es s a r b #6. Varrimi i ages Ekrem do te behet sot me namazin e drekes. Teksa po lexoja fjalet e tua per gjyshen tuaj mu kujtua edhe mua gjyshja ime e cila ka 13 vite qe ka vdekur por tek une jeton akoma pasi kam qene shume e lidhur me te. 359. Ju është bërë juve obligim agjërimi ashtu siç iu ishte bërë edhe atyre që ishin para jush, me qëllim që të bëheni të devotshëm”. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës”, ka thënë ai. Examples translated by humans: MyMemory, World's Largest Translation Memory. Vertetoje me nje like nese je dakort me mua 19 vjec pilot. Pasha dhjetë netët”. Kujtojmë se një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Gjilan ku shoferi i një kamioni ka humbur kontrollin mbi automjetin e tij dhe ka goditur rreth 10 vetura të tjera. Ramazani, koha e vetllogarisë për secilin nga ne. ), i Dërguari i Allahut (s. Padyshim që Ruajtësi e Mbrojtësi im është Allahu dhe besimtarët e drejtë e të vërtetë, por ajo familje ka afri barku me mua dhe unë do të jem i mirë dhe i “Muhaxhirët, ka po shkojnë. për banorët e Xhenetit pavdëkshmërinë do të kishin vdekur prej melodise së mrekullueshme që lëshojnë tilhalet që janë vëndosur në këmbët e saj. ” , Gratë me cikël 28 ditësh anojnë të ovulojnë në ditën e 14, por shumë gra kanë cikël më të gjatë apo më të shkurtë, kështu që për t' u siguruar duhet kapur më gjerë, me fjalë të tjera të provohet nga dita e ll-të deri në ditën e 18-të, duke filluar numërimin nga dita e parë e ciklit. Sot ndërroj jetë Valoni , kusha jonë pas diagno stifikimit me virusin Covid19. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. Nuk kam fjalë me kallxu për keqardhjen”, ka deklaruar babai i shoferit të viktimës. “Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. Lajmi i cili Revista "Dituria Islame" nr. 2020 Gjyshja ime Nana Zahide(Hasani) MEHA ndrroj jet inshAllah Zoti e shperblen me xhenet ishte ajo që thotë profeti a. me dituri, urtësi, mirësi, butësi, fisnikëri, sa që e bëri njeriun më të mëshirshëm. i Dërguari i Allahut-paqa dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të thotë: “Kush jep lëmoshë sa një hurmë që e ka fituar hallall, kurse Allahu e pranon vetëm se të mirën, Allahu e mer këtë lëmoshë me të djathtën e Tij, pastaj e rrit atë veprën e pronarit të saj, ashtu siç Distancat midis njerzve ishin aq te vogla, saqe ja nishe te rrahunat e zemres personit mrapa teje. Familjes i shprehim ngushellimet kurse agen Ekrem Zoti e shperbleft me xhenet dhe drit past shpirti i tij. sh) nuk i sprovon robërit e Tij, sepse Ai i urren ata, por madje Ai i sprovon ata që i do. Dynjaja nuk është rrëmujë, Zoti nuk është i padrejtë e hakmarrës, por Ai çon në vend planin e Tij dhe besimtari kurrë nuk e prish zemrën me planin e Allahut, se ndodh që në kulmin e fatkeqësisë të jetë zgjidhja e të gjitha problemeve të veta. Ai për vite të tëra ishte kryetar i Këshillit të Bashkësisë Islame të Kosovës në Viti dhe pastaj imam i fshatit në Smirë. . Ai ka ftuar familjen e shoferit të kamionit në varrim, që ta ndajnë dhimbjen bashkë. Një aksident trafiku, i cili po dyshohet se ndodhi si pasojë e prishjes së frenave të një kamioni transportues, la të vdekur një person dhe u shkaktoi Zoti naj pranoft namazin gjumas ishalla amin. Ishalla na run Zoti”. “Unë jam biri i të ndjerit. Me persosshmeri dhe dije te plote Gjykatesi Suprem na solli ne kete bote. “U prefsh ne paqe Axhoshi jam Ilir Gjoka Inshallah Zoti t shperblen me Xhehnet” ka shkruar në facebook një i afërm i tij. 2020 ndrroi jete papritmas Babi im Ismet Osmani ishalla Allahu e shperblen me Xhenet 🤲 ️ ️ ️ ️ ️ Vorrimi dhe falja e xhenazes behet ne fshatin Rashan me dreke Po kështu ndodh edhe me haxhin. Por eshte shum keq. a. As sekularizmi nuk bie ndesh as me Kuranin e as me Islamin edhe plot mendime të tjera pasi mendoj se edhe jomuslimanët mundet që të shkojnë në xhenet ndoshta me kushte të tjera, nuk jam dogmatik si ato , ata nuk e kanë dëshirë Prandaj Zoti Hyj i lëshoi njeriut një gjumë të rëndë. Do të na mungosh shumë, por asgjë më shumë nuk bëje dot për ne sesa e pamundura, që bëre plot përkushtim gjithë jetën, prandaj prehu në paqe mam Ngushllime per familjen e Enver Zymberit, Dhe ishalla nuk e lojn me kaq, pasi u mbyt ai te terhiqen dhe tju japin prap ato 2 pika serbeve dhe eulex-it, pasi qe do ishte poshterim si per policin e humbur, per familjen e tij dhe per gjithe kosoven. A. Zemra nuk më gëzon por vetëm vajton. Falja e namazit "Hija e pemëve të tij (Xhenetit) është afër mbi kokat e tyre, ndërsa frutat e tyre do t'i kenë afër sa t'i arrijnë me dorë. Albin Jasin thotë: 14 Dhjetor, 2011 te 3:32 am. Pak flisnim per kete por shume i qendronim njeri tjetrit Pran me miresite e kesaj bote. ) dhe ka inkurajuar edhe E nderuar mvjen shum keq ngushllime ishalla mas pari alahu ne xhenet te fejuarin tend e di qe esht shum e dhimbshme kjo qe te ka ndodhur ty por mendo pak se allahu njerin e mir e merr shpejt se i duhet ati pran pra i feuari yt paska qen njeri i mir e di qe si per ty si per familjen e ti osht shum e dhimbshme por allahu kshtu ka dasht mundov ta bindesh veten me at fakt se ai sjeton ma qe ai Gjurmët e sadakasë dhe shpenzimit nuk përkufizohen vetëm me largimin e ndëshkimit në varr dhe zjarrit të xhehenemit, po ajo është edhe një prej shkaqeve që e largojnë frikën dhe pikëllimin prej njeriut dhe nëpërmjet saj arrihet deri te siguria dhe është rrugë prej rrugëve madhështore që e fusin njeriun në xhenet. 3. Ngushllime per gjith familjen lil 😢 Zoti e shperbleft me xhenet e jau dhasht juve forcen me perballu kit merzi ️ Ishalla zoti për xhenet. Ka pas taksirat, fatkeqësi nuk e ka bë me qëllim për një kafshatë bukë ka dalë. —— —– Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës nga hoxha i nderuar Jusuf Hajrullahu ku në videon e më poshtme hoxha i nderuar Jusuf Hajrullahu flet për temën: “Koha po kalon o njerëz – Vdekja po afrohet! (Dëgjoje këtë fjalim). Sa herë që kërkon të dalë, e tërheq flaka dhe e përpin, deri sa në përpjekjen e tretë arrin Burri im i shtrenjtë … Ora e universit lëvizi e bashkë me të lëvizëm edhe ne. Thuhet se ai bashkë me ithtarët dhe ca kafshë, ndodheshin në një vathë. sh e falënderoi atë njeri, ia fali gabimet dhe e shpërbleu me xhenet”. ne angli shkuan drita syve e familjeve te varfera ,brezi ri ku me 7 8 mij paund qe duhet te hyje ilegalisht ne angli per te gjetur pune per nje familje te varfer nuk do thot pak por thuajse te shes gjithcka un nje djal cova ne angli por iu desh te kursent 7 vite te ardhura nga greqia qe ti mundesohej shkuarja ne angli ne menyre ilegale ,mbas ketu na grabiten prona dhe mundesit e jetes ketu Ma kam pas qejf me qenë familja ime në rend të tyre. Çdo ditë që vjen në jetën tonë, duket sikur dynjaja kërkon t`i tërheqë pas vetes njerëzit dhe ata që e… vjen me ofertën më të mirë dhe më të lirë, për xhirime në dasmën tuaj,. Pas raportimeve mbi vdekjen e Sabri Fejzullahut, Sinan Vllasaliu ka qenë ‘viktima’ e rradhës e lajmeve të tilla të rrejshme. Nga: ERMELINDA HOXHAJ* TIRANE – Viti i ri shkollor 2016-2017 për sistemin e arsimit parauniversitar në mbarë vendin do të nisë në 13 shtator 2016. 0 3937. Reflektoni mbi ngjarjen e Ibrahimit as. U bë … Besimtari duron në fatkeqësi, sepse e di se çdo gjë ndodh me lejen e Zotit. a. Gurë e dru, edhe malet po vajtojnë. s. Kur shkohet për “kryeshnoshë” caktohet prijësi, i cili i prin një grupi vëllezërish, shokësh apo miqsh dhe ai e ka për detyrë komunikimin me familjarët e të vdekurit. Sot ndërroj jetë Valoni , kusha jonë pas diagnostifikimit me virusin Covid19. Inshalla Biri jem zoti na takon në xhenet. Shikoni se çfarë distance keni bêrë me ekipën tuaj, ndësa për këto distanca denohet qytetari edhe më i lodhur në vendin tonë nga 500€ , po ashtu edhe mbi 50. Atëherë njeriu klithi: “Kjo është tash ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! E sa u përket atyre dyjave që ‘nuk ka pasuri më të madhe se ato’, janë: të kërkoni prej Allahut xhenetin dhe të kërkoni prej Tij që t’ju ruajë prej xhehenemit. Edhe një viktimë nga koronavirusi është shënuar sot në Komunën e Podujevës. e mbron (fal) prej fitnes së natës së varrit, ka të drejtë të ndërmjetësojë (të bëjë shefat) tek Allahu për 70 vetë prej familjes (farefisit) së tij. ‘Ishalla Zoti më … Continue reading ‘Vdes Sinan Vllasaliu’: Reagimi i Postimi: Urime lindja e vajzes edhe nga une, ishalla ka jete te gjat e te lumtur pran mamit e babit. Nuk është e lehtë të japësh pasurinë tënde, sepse qysh në krijimin e njeriut, Zoti vendosi në zemrën e tij një dëshirë që nuk e mund dot. Vetem nje aksion i thjesht deri u humb jeta e njerit nga pjestaret e policis edhe te mbyllet me kaq. ” Mungesa e devotshmërisë tregon mungesën e dashurisë së Zotit ndaj robit, dhe jo vetëm. Ministria e Arsimit dhe Sportit dhe Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë nëpërmjet Urdhrit nr. Ebu Umameh përcjell se Profeti – sal lall llahu alejhi ue sel lem – ka thënë:“Unë i siguroj një shtëpi në vendin më të ulët në Xhennet (ose në skaj të Xhennetit) atij që e lë debatin qoftë edhe nëse ka të drejtë. Kur janë në moshën e shtyrë, ata dobësohen, plogështohen, i godet Poo i bi shkurt unn jam nje nen e kam djalin 4 vjet po djali jem nuk fol… kupto mir a i qet asht i dashur i ka te gjitha te mirat po vetem se hale spo fol veq mami babi thot beba mundohet me i tha germat edhe numrat po smundett me pa a teper i bukur teper. (er-Resâilun-Nexhdijjeh 8/228) Sa i përket ajetit në suren Nisâ (#95) ku thuhet:"Nuk janë të barabartë ata nga besimtarët që rrinë (në shtëpi) - përveç të paaftëve - me ata që luftojnë në rrugë të Allahut me pasurinë e me “Ishalla bir jem zoti na takon në xhenet”, fjalët prekëse të babait të 15 vjeçarit që vdiq në Prizren - Portali Publicisti publicisti. ishalla zoti e shperblen me xhenet


Ishalla zoti e shperblen me xhenet